Revue pro církevní právo číslo 12/99

Zprávy ze Společnosti pro církevní právo

Short messeges - Kurze Nachrichten - Breve cronaca

Dne 29. 1. 1999 obhájila členka naší Společnosti Lenka Kateřina Horáková na Právnické fakultě Univerzity Karlovy diplomovou práci na téma "Odlukový systém vztahu státu a církve ve Francii" a dne 14. 4. 1999 byla ve velké aule Karolina promována magistrou Univerzity Karlovy v oboru právo. S radostí ji k jejímu úspěchu gratulujeme.

Počátkem února spatřil světlo světa posudek dvou pedagogů právnické fakulty - Doc. JUDr. Vladimíra Kindla a Doc. JUDr. Vladimíra Mikuleho, který vzbudil značnou pozornost sdělovacích prostředků. Jakožto bohatý pramen informací a názorů by mohl a měl posloužit pro rozvinutí diskuse o povaze vlastnického práva Katolické církve na stránkách této revue.

Ve dnech 8. 3. a 9. 3. 1999 se v Mülheimu a. R. konala opět každoroční konference Essener Gespräche zum Thema Staat und Kirche, tentokrát již po třicátéčtvrté. Přítomno bylo 115 odborníků v oboru církevního a konfesního práva z mnoha univerzit a ústavů státních, katolických i evangelických z Německa a většiny okolních zemí. Českou vědu zastoupil Doc. JUDr. Jiří R. Tretera. Námětem letošní konference byl "Vztah státu a církve ve Spolkové republice Německu na prahu 21. století". Prof. Dr.phil. Rudolf Morsey z Neustadtu/Weinstrae přednášel na téma Birmarckův kulturní boj: jeho příprava, průběh a dlouhodobé následky, Prof. Dr.iur. Dr.iur.can. Helmuth Pree z Pasova na téma K otázce propria církevních institucí: kanonistická perspektiva a Prof. Dr.iur. Axel Freiherr von Campenhausen na téma Otevřené otázky ve vztahu státu a církví na konci 20. století.

Dne 17.3. 1999 jsme uspořádali v čítárně dominikánského konventu v Praze 24. večer z cyklu Působení práva ve společnosti a v církvi, tentokrát na téma Husitství a právo. Přednášejícím byl člen naší společnosti, přední český právní historik Doc. JUDr. Jiří Kejř. Svou přednášku zaměřil především na vztah husitství ke kanonickému právu, nemalou část věnoval též problematice právní obhajoby Mistra Jana Husa před Koncilem kostnickým.

Dne 3. 4. 1999 odejel do SRN na jednoroční stáž na Wilhelmovu univerzitu v Münsteru člen pracovního výboru Mgr. Záboj Horák. Přejeme mu mnoho zdaru.

Během svého pracovního pobytu ve Vídni ve dnech 10. 4. - 14. 4. 1999 se předseda Společnosti Doc. JUDr. Jiří R. Tretera zúčastnil pracovní schůzky s ředitelem Ústavu církevního práva Právnické fakulty vídeňské univerzity (nedávno přejmenovaného na "Institut für Recht und Religion") prof. Dr. Richardem Potzem a s asistentem Dr. Wolfgangem Wieshaiderem k přípravě společné publikace, která má péčí tohoto ústavu vyjít pod názvem "Staat und Religionsgemeinschaften in Mittel- und Osteuropa" v řadě svazků. Příprava se týkala svazku, který bude věnován vztahu státu a náboženských společenství v České republice.

Štěpán Hůlka