Přírůstky do knihovny Společnosti pro církevní právo

Accessions to the Library of the Church Law Society
Neue Bücher in der Bibliothek der Gesellschaft für Kirchenrecht
Accessioni nella biblioteca della Societŕ di Diritto Canonico

· Rejthar, Stanislav: Dobří vojáci padli ..., Ze vzpomínek válečného pilota, Ostrov, Praha 1999, s. 303. Kniha obsahuje posmrtně vydané memoáry slavného českého bojového letce, plukovníka Mgr. Stanislava Rejthara (1911 - 1977). Je velkým obohacením české literatury faktu. Obsahuje podrobné vzpomínky ze života této veliké osobnosti, okolnosti jeho odchodu do zahraničí v roce 1939, účasti v bojích na mnoha frontách, zejména v letecké bitvě o Anglii a při budování československé letecké jednotky v Sovětském svazu. Popisuje autorovu přítomnost při povstání na Slovensku i další jeho osudy v osvobozené vlasti po roce 1945 a zejména strastiplný osud celé jeho rodiny i všech přátel po únorovém puči z roku 1948. Mnoho se dovíme také o životě jeho manželky, přední české znalkyně anglického a francouzského jazyka, autorky mnoha učebnic prof. Vlasty Rejtharové M. A. (Oxon), která v době největšího komunistického pronásledování pracovala jako průvodčí pražských tramvají. Je velmi užitečné a nutné v současné době vydávat a číst vzpomínky mnoha statečných a čestných lidí, a to jak k obnovení historické paměti, tak i k povzbuzení našeho sebevědomí. Poznáme, že i v dobách nejtěžších zde vždy byla hrstka statečných, kteří se nikdy nepoddali, a na jejichž odkaz můžeme navazovat i nyní. Kniha postrádá jakékoli bolestínskosti, vyzařuje z ní realistický a současně optimistický postoj autora vzpomínek, vycházející ze všelidských morálních hodnot i ze svědectví živé křesťanské víry, k nimž se hlásil. Vzpomínky na život ve vršovické „pastoušce" evokují autorovo působení ve staršovstvu a v nedělní škole sboru Českobratrské církve evangelické v Praze - Vršovicích v nejtěžších dobách padesátých a šedesátých let.

· Willi Klinkhammer: Krankenhausseelsorge im staatlichen und kirchlichen Recht, Márton Áron Kiadó, Budapešť 2000, 231 s. Jedná se o doktorskou dizertační práci katolického faráře činného v německých diecézích v rámci nemocniční duchovní péče. Práce vyšla jako 21. svazek řady Studia theologica Budapestinensia Teologické fakulty Katolické univerzity Pétera Pázmányho v Budapešti, kde byla obhájena. Studie je zajímavá tím, že se v porovnání s duchovní péčí v armádě nebo vězeních věnuje té oblasti ústavní duchovní péče, která je relativně menším středem zájmu. Autor vychází od antropologických a teologických základů duchovní péče o nemocné, přes jednotlivé formy duchovní péče ze strany církví k právní úpravě tohoto jevu. Všímá si právní úpravy katolické (CIC 1983) a evangelických církví působících v Německu, jakož i státní (německé) právní úpravy jak na rovině spolkové tak zemské. Závěrečné kapitoly obsahují pojednání o moderní konkordátní úpravě duchovní péče ve zdravotnických zařízeních a rozbor praktických problémů, včetně judikatury.

· Folia Theologica 10, Mártón Áron Kiadó, Budapešť 1999, 190 s. Další přírůstek představuje 10 číslo časopisu Theologické fakuty Katolické univerzity Pétera Pázmányho v Budapešti, obsahující příspěvky z celého spektra záběru výuky na budapešťské teologické fakultě. Hlavním jazykem je latina, příspěvky jsou psány též v němčině, angličině, italštině a francouzštině. Obor církevního a konfesního práva je zastoupen dvěma články: Helmuta Pree o správě církevního majetku (II.díl) a rovněž čtenářům naší Revue známý článek Pétera Erdö o novém konfesním právu v Maďarsku a o dohodě mezi Svatým stolcem a Republikou Maďarsko (otištěn v Revue církevního práva č. 11-3/1998). Časopis se těší klasickému členění. Po hlavních článcích následuje rubrika s recenzemi a dále rubrika s oznámeními ze života fakulty a univerzity. Překvapivý je též závěrečný výčet zahraničních časopisů, s kterými je Folia theologica v kontaktu, mezi nimiž se nachází i několik českých teologických časopisů. Revue církevního práva zatím ve výčtu zastoupena není.

· Rektořík, Jaroslav: Ekonomická dimenze křesťanství a církve, Její reflexe v ČR, Masarykova univerzita, Brno 2000, 206s. Příspěvkem do diskuse o problémech vztahu státu a církve je kniha Jaroslava Rektoříka Ekonomická dimenze křesťanství a církve, Její reflexe v ČR. Autor se snaží na základě rozboru historického vývoje od židovských předdějin křesťanství až po současnost postihnout objektivní předpoklady řešení vztahu státu a církve v ČR, s přihlédnutím zvláště k jeho ekonomickým aspektům. Autor se zvýšenou měrou věnuje Katolické církvi jako církvi v naší zemi nejpočetnější. Publikace je opatřena velkým počtem příloh.

· English Canon Law, Essays in Honour of Bishop Eric Kemp (editoři Norman Doe, Mark Hill, Robert Ombres), University of Wales Press, Cardiff 1998, 153s. Chichesterský biskup Eric Waldram Kemp je vůdčí osobností v poslední době obnoveném zájmu o anglikánské církevní právo (mimojiné je předsedou britské Společnosti církevního práva od jejího založení v roce 1987). Sborník, vydaný u příležitosti 25.výročí jeho biskupské konsekrace, zahrnuje 12 studií, z nichž některé se zabývají tématy spíše historickoprávními, jiné kladou důraz na teologické pozadí právních norem a další se zaměřují na aktuální otázky spojené s právní existencí anglikánských církví.

· Fox, Joseph, O.P. (edit.): Render unto Caesar, Church Property in Roman Catholic and Anglican Canon Law, Pontifical University of St. Thomas Aquinas, Řím 2000, 152s. Studie, soustředěné v tomto sborníku, byly napsány pro účely společného kolokvia katolických a anglikánských kanonistů, konaného na přelomu dubna a května 1999 na papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského v Římě ve spolupráci s Centrem pro právo a náboženství právnické fakulty Cardiffské university ve Walesu. Přestože předmětem studií nebyla komparace obou systémů a jednotliví autoři, s výjimkou úvodní statě Roberta Ombrese a závěrečného Postkripta Normana Doea, pouze popisovali právní úpravu církevního vlastnictví buď v rámci katolické církve nebo církví anglikánských, v souhrnu sborník představuje, jak píše Robert Ombres ve zmíněné úvodní studii, cenný materiál pro možné komparativní pohledy.

Další přírustky:

Tomek, Prokop: Československý uran 1945-1989, sešity 1, vydal ÚDV, Praha, 1999, s.76.

The Religious Liberty and the Ideology of the State, An International Conference Sponsored by the Becket Fund, Prague 9.-11.8. 2000, s. 74.

Černý, Miroslav: Kuneš z Třebovle, středověký právník a jeho dílo, Západočeská univerzita v Plzni, 1999, s.170.

Law Briefs, Recent Church-State Developments, Office of the General Counsel, July/August 2000, No. 253, Washington D.C., s. 38.

Adressbuch für das Katholische Deutschland, Ausgabe 1999/2000, Bonifazius Druck-Buch-Verlag, Paderborn, 1999, s. 551.

(thp)