Vzpomínka na cestu do Velké Británie

Errinerung an die Reise nach Großbritannien
Memories of a Journey to Great Britain

Ve dnech 5.-14. 6. 2000 se část pracovního výboru ve složení Doc. JUDr. Jiří Tretera, Mgr. Záboj Horák a Mgr. Štěpán Hůlka vypravila na objevnou cestu do Anglie a Walesu. Cílem návštěvy byl jednak Prof. Norman Doe z univerzity v Cardiffu, jednak dominikánský řád v Oxfordu, jmenovitě P. Roberto Ombres. Celá cesta by se neuskutečnila bez významné pomoci dominikánského řádu v Praze, který byl tak laskav a zapůjčil nám dominikánské vozidlo - škodu Felicia, a bez vlídného přijetí na půli cesty u našeho čestného člena Dr. Richarda Buchsbauma v Bonnu. Jak již bylo řečeno, cestovali jsme po vlastní ose (kromě průjezdu kanálu La Manche Eurotunelem ve speciálním nákladním vlaku). Cestu jsme absolvovali bez větších problémů, jen s jednou nedobrovolnou návštěvou centra Bruselu.

Kromě návštěvy ostrovního státu bylo naším cílem navázání kontaktu s Prof. Normanem Doem z Cardiffské právnické fakulty, zabývajícím se zejména anglikánským kanonickým právem. S potěšením jsme zjistili, že studium kanonického práva a poměru státu a církví, zažívá v devadesátých letech obdobnou renesanci jako v České republice, i když dosavadní absence tohoto oboru ve vědeckém světě byla zaviněna jinými historickými okolnostmi než v případě naší republiky. Naprostou novinkou je ve Velké Británii po staletích mlčení výuka kanonického práva. V současné době je na Cardiffské právnické fakultě možné absolvovat postgraduální studijní programy z oboru kanonického práva (LL.M). V rámci této fakulty vznikl v roce 1998 „Centre for Law and Religion„, oficiální instituce zabývající se církevním právem a souvztažností mezi právem v nejširším slova smyslu a náboženstvím. Zahrnuje právníky z akademického prostředí i praxe, v jeho čele stojí výbor s předsedou a odbornými asistenty/vědeckými pracovníky. Pro své příznivce nabízí Centre různé formy členství (blíže viz rubrika Dnes Vám představujeme). Při závěrečném setkání s členy výboru Anthonym Jeremym a Joannou Nicholsonovou a samozřejmě s předsedou profesorem Doem, obdržel Doc. Tretera nabídku akademického přidruženého členství a naopak z naší strany bylo Prof. Doeovi nabídnuto členství ve Společnosti pro církevní právo.

V Cardiffu nás především zaujala univerzitní knihovna s kanonickoprávní literaturou, zde jsme také strávili podstatnou část našeho pobytu. Sešli jsme se též s dalšími vyučujícími z Cardiffské Právnické fakulty, které mohou znát vzhledem ke spolupráci mezi univerzitami i někteří naši kolegové z Common Law Society, Dr. Youngem a Dr. Churchillem. Zejména Dr. Churchill byl tak vstřícný a zprostředkoval nám návštěvu Atlantické koleje v Atlantic Major nedaleko od Cardiffu, nádherného místa na pobřeží Bristolského zálivu, které před 30 lety naštívil Doc. Tretera a na něž dodnes vzpomíná.

Dva dny jsme věnovali návštěvě Oxfordu a zdejší dominikánské komunity. Navázali jsme kontakt s kanonistou P.Robertem Ombresem, který v rámci celobritské spolupráce udržuje velmi dobré vztahy s Prof. Doem. Je velmi dobrým příkladem jistého vědeckého ekumenismu, který je vzhledem k znovuetablování se oboru kanonického práva na ostrovech možná i nezbytností pro vědecký růst. I v Oxfordu jsme drahnou dobu strávili ve zdejší knihovně a obdivovali se místnímu studijnímu poklidu.

Po nesmírně plodném týdenním pobytu na ostrovech jsme se plni fyzické energie a psychické pohody navrátili zpět do vlasti, abychom zúročili naše vědecké kontakty, odkazy na nejrůznější literaturu a právnické časopisy.

Mgr. Štěpán Hůlka