Přírůstky do knihovny Společnosti pro církevní právo

Accessions to the library of the Church Law Society
Neue Bücher in der Bibliothek der Gesellschaft für Kirchenrecht
Accessioni nella biblioteca della Societŕ di Diritto Canonico

Rádi bychom Vás upozornili na dvě zajímavé publikace, vydané v loňském roce Centrem pro studium demokracie a kultury v Brně. Tato instituce si již dávno vydobyla pevné místo v odborných diskusích, vedených o otázkách církevního života i dalších tématech, s nimiž se musí česká společnost vypořádat na nelehké cestě sebedotvoření se do společnosti občanského typu. Obě publikace mají charakter sborníku tvořeného příspěvky autorů z různých vědních oborů, byly vydány v edici Historia Ecclesiastica a věnují se nejnovějším církevním dějinám.
  • Hanuš, Jiří – Stříbrný, Jan (edit.): Stát a církev v roce 1950, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2000, s. 143. Jedná se o sborník příspěvků z konference pořádané Českou křesťanskou akademií, Ústavem pro soudobé dějiny, Centrem pro studium demokracie a kultury ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským dne 21. 6. 2000 v Emauzském klášteře v Praze. Je otevřen úvodní prací editora Jiřího Hanuše (Dějiny církve v době poslední). Následuje příspěvek Karla Kaplana (Státní církevní politika 1948-1950), Jiřího R. Tretery (Nová právní situace církví a náboženských společností v roce 1950), Adolfa Rázka (Josef Toufar – oběť proticírkevní strategie režimu), Vojtěcha Vlčka (Perzekuce mužských řeholí 1948-1950), Jindřicha Z. Charouze (Internační tábor Želiv), Edity Medelové (Perzekuce ženských řeholí v r. 1950), Zdeňka Boháče (Násilné zrušení řeckokatolické církve na počátku 50.let v Československu), Václava Vaška (Církev v zápasu s komunistickou totalitou na počátku 50.let), Jiřího Hanuše (Mezi martyriem a kolaborací. Několik poznámek k dějinám církve zdola v roce 1950) a Jiřího Trávníčka ("Oni" – k české poezii počátku 50.let).

  • Hanuš, Jiří – Fiala, Petr (edit.): Koncil a česká společnost, Historické, politické a teologické aspekty přijímání II. vatikánského koncilu v Čechách a na Moravě, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2000, s. 185. Sborník vznikl v rámci grantového projektu Grantové agentury ČR "Moravský katolicismus ve 20.století", završeného vědeckou konferencí v září minulého roku v Brně. Sborník je opatřen úvodním a závěrečným slovem editorů a rozdělen do tří částí. První, nazvaná Společenské, politické a kulturní podmínky pokoncilního vývoje církve v Československu, obsahuje příspěvek Pavla Švandy (Šedesátá léta jako mýtus o osvobození) a Jana Holzera (Role katolické církve v komunistickém režimu. Kausa Československo). Do druhé části, nazvané Vlivy II. vatikánského koncilu na vývoj vztahu státu a církve, byl zahrnut příspěvek Františka X. Halase (Vztah státu a církve v Československu totalitního období ve světle vzpomínek kardinála Casaroliho), Petra Fialy a Jiřího Hanuše (Druhý vatikánský koncil v pohledu marxisticky orientovaných teoretiků a státních úředníků v komunistickém Československu), Petra Suchého (Odraz II. vatikánského koncilu v politice Československé strany lidové) a Jaroslava Cuhry (Dílo koncilové obnovy v kontextu státně-církevní politiky pražského jara). Do části třetí, nazvané Teologické, pastorační a ekumenické změny v katolické církvi, přispěli svými pracemi Ivan Štampach (Význam II. vatikánského koncilu), Miloslav Pojsl (Obnova Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty v Olomouci a vliv II. vatikánského koncilu na teologické vzdělání), František Kunetka (Liturgická reforma II. vatikánského koncilu a její realizace v moravských diecézích) a Martin T. Zikmund (Teologické a ekumenické aspekty II. vatikánského sněmu).

    (spš)