Dnes Vám představujeme:

 

Today we present you:

Heute stellen wir Ihnen vor:

Oggi vi presentiamo:

 

 

Arcidiecézní charita Praha

 

The Archidiocesan Charity, Prague

Charitatives Werk der Erzdiözese Prag

Caritá Arcidiocesana Praga

 

 

Arcidiecézní charita Praha je založena podle ustanovení kán. 114 – 117 Kodexu kanonického práva a podle zákona č. 308/1991 Sb. (§ 22 odst. 1). Je evidována v rejstříku církevních právnických osob, vedeném Ministerstvem kultury ČR.

V České republice se charity organizují především diecézně, znamená to, že u nás existuje 6 diecézních a 2 arcidiecézní charity s právní subjektivitou. Zřizovatelem je vždy nejvyšší místní ordinář.

Pro koordinaci sociální činnosti jednotlivých diecézních charit a pro jednotnou komunikaci se zahraničím (Caritas Europa a Caritas Internationalis, dále pro řízení zahraničních humanitárních pomocí) existuje devátý charitní subjekt, Sdružení Česká katolická charita, sídlem v Praze.

Svou prací navázala Arcidiecézní charita Praha (dále jen: ADCH Praha) po roce 1990 na bohatou tradici charitní pomoci. Ta byla organizována v našich zemích (resp. na území pražské arcidiecéze) již v 19. stol., maximálně se rozvinula v období 20. a 30. let 20. století. Tou dobou vlastnil Arcidiecézní svaz charit velké množství domovů, v kterých bylo pečováno o chudé, nemocné či o lidi bez domova.

V období Druhé světové války a během komunistické diktatury přišla Charita o veškerý majetek a posléze i o svou hlavní identitu - pomoc lidem v nouzi. Toto své základní poslání začala naplňovat až po obnovení náboženské svobody.

V současné době realizuje ADCH Praha řadu projektů, skrze něž je uskutečňována sociální pomoc potřebným:

Azylový dům sv. Terezie (Praha 8) – má dvě části. Ubytovnu pro déle trvající pobyty a noclehárnu pro jednorázové a krátkodobé pobyty. Budova byla po nákladné rekonstrukci otevřena v roce 2001. Má celkovou kapacitu 45 lůžek. Klienti zde mohou dostat základní ošacení a jídlo, součástí je samozřejmě hygienické zázemí.

Sociální poradna pro lidi v nouzi – v budově Azylového domu. Za dobu svého dvouletého působení navštívilo poradnu více než 2 000 osob. Mnozí z nich sem dochází častěji, takže počet návštěv převyšuje 10 000. Lidem je zde pomáháno s navázáním kontaktů na příslušné úřady, dále poskytuje poradenskou službu psycholog, lékař a podle potřeby i psychiatr.

Poradna pro uprchlíky a migranty – je specializovanou poradnou, provozovanou ve spolupráci s UNHCR.

Dům Fatima pro tělesně postižené (Praha 9) – je určen především pro vozíčkáře. Program se snaží o sociální rehabilitaci. Lidé po úraze se zde učí se svým postižením žít a být v rámci svého stavu soběstační.

Domy pro matky s dětmi (Roudnice/L. a Sedlčany) – zařízení pro matky, které zde spolu se svým dítětem (příp. dětmi) naleznou přechodné ubytování v neřešitelné rodinné situaci. Mimo vlastní ubytování zde probíhají individuální terapeutické programy pro ubytované.

Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba v domácnostech (8 středisek v diecézi) – projekt kompletní zdravotní a sociální péče v domácnosti. U ošetřovatelské služby je velkým přínosem odborná péče o pacienta, který nemusí být v nemocnici. Tato skutečnost má vliv nejen na ekonomiku (úspora za lůžko), ale především na psychiku pacienta. ADCH Praha zaměstnává 83 zdravotních sester a 23 pečovatelek.

Adopce na dálku - projekt pomoci chudým dětem v Indii, Ugandě, Litvě. Dítě vyrůstá ve svém domácím prostředí a je finančně podporováno konkrétní osobou. Ta má fotografii dítěte, dopisuje si s ním a dostává o něm pravidelné informace. V projektu je zapojeno více než 4 000 dárců a podporuje se cca 3 500 dětí.

Vězeňská péče - znamená materiální, sociální a duchovní podporu sociálně slabých lidí ve vazbě či výkonu trestu odnětí svobody. Zájemci, kteří oslovují Charitu, jsou kontaktováni pracovníky ADCH Praha a během návštěvy ve věznicích a po konzultaci s odborným personálem věznice je posuzována jejich žádost. Zároveň jsou vyhledáváni i ti, kteří pomoc potřebují, ale Charitu z různých důvodů neosloví. Sociální pomoc je poskytována podle individuální potřeby.

Farní charity – některé mají právní subjektivitu (vyvíjejí-li větší činnost), jiné jsou založeny na ryze dobrovolné práci charitních volontérů. V rámci ADCH Praha je na 30 těchto farních subjektů.

Práce Charity je rozsáhlá a jejím těžištěm je na jedné straně odborná pomoc, založená na profesionálním výkonu, na druhé straně je nezbytně nutné nezapomínat na duchovní motivaci. Jsou-li obě tyto složky v rovnováze, lze hovořit o správném svědectví pro svět kolem nás. Lidé jsou ochotni naslouchat učitelům, jsou-li zároveň svědky. A v tom je dobrá příležitost pro celou církev, aby skrze charitní aktivity ukázala světu tvář Krista.

 

Mgr. Pavel Šimek