Přírůstky do knihovny Společnosti pro církevní právo

V závěru uplynulého roku a v prvních měsících roku současného byla knihovna Společnosti obohacena o některé nové knižní tituly v oblasti církevního a kanonického práva. Některé z těchto publikací, které mohou posloužit zájemcům o danou problematiku, si Vám dovolujeme představit stručnými anotacemi na stránkách tohoto čísla Revue církevního práva.
  • JUDr. Michal Lamparter: Církev a stát (Sborník příspěvků z 4. ročníku konference), Masarykova univerzita, Brno 1999. Publikace obsahuje výběr z příspěvků přednesených na 4. ročníku konference Církev a stát, který dne 30. září 1998 pořádala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity místní skupina Společnosti pro církevní právo v Brně ve spolupráci s katedrou ústavního práva a politologie této univerzity. Sborník obsahuje tyto příspěvky: Svátost křtu v ekumenickém pojetí od emeritního faráře Evangelické církve ThDr. Jiřího Cardy, který se zabývá vývojem pohledu na křest v dějinách církve. Druhý příspěvek, nazvaný Tzv. sjezdy biskupů v Polsku vrcholného středověku, od Pavla Krafla, Ph.D., srovnává a vytyčuje rozdíly mezi mezi sjezdy biskupů a knížecími kolokvii v období vrcholného středověku. Třetí příspěvek, Svoboda náboženského vyznání v České republice, od JUDr. Michala Lampartera tvoří stěžejní část sborníku. Jedná se o výtah z disertační práce na toto téma. Autor se ve svém článku zabývá filozofickými, teoretickými a historickými východisky svobody náboženského vyznání na území naší republiky a právní úpravou dané oblasti v období první republiky. Ve druhé části svého příspěvku se zaměřuje na svobodu náboženského vyznání v mezinárodním právu. Zabývá se jak úpravou mezinárodního práva hmotného (zkoumá a popisuje základní mezinárodní úmluvy dotýkající se daného problému), tak i procesními aspekty mezinárodněprávní úpravy. Posledním příspěvatelem sborníku je JUDr. Václav Novotný se svou statí Krátké zamyšlení nad některými aspekty správního soudnictví v České republice. Ve svém článku rozebírá dopad článku 6 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a svobod a jeho požadavku na řádnou soudní kontrolu rozhodnutí orgánu veřejné správy a nabízí několik variant řešení jak tomuto požadavku vyhovět. Jedná se o velice podnětný článek v diskusi o reformě správního soudnictví v naší republice.

  • Arcidiecéze olomoucká: Přehled o úkonech duchovní správy a hospodaření Arcidiecéze olomoucké v letech 1996, 1997 a 1998, Arcibiskupství olomoucké, Olomouc 1999. Jakoby v odpověď na volání po církvi jako "domu ze skla" přichází z Olomoucké arcidiecéze publikace podrobně a přehledným způsobem seznamující se stavem hospodaření a provádění úkonů duchovní správy v celé arcidiecézi. V úvodu je jsou srovnávány úkony duchovní správy podle regionů diecéze, a to Hané, Slovácka, Valašska a Severozápadu - podle počtu farností, nedělní účasti na mši svaté, dětí v náboženství, křtů, svateb a pohřbů, vyjádřen je procentní podíl těchto regionů vzhledem k diecézi. Navazující část pojednává o hospodaření arcidiecéze jako celku rozepsaném podle příjmových a výdajových položek. Nejrozsáhlejší část publikace tvoří přehled hospodaření a úkonů v duchovní správě, rozčleněný podle jednotlivých děkanátů a farností diecéze. Farnosti jednotlivých děkanátů jsou řazeny v abecedním pořadí. U každé farnosti jsou uvedeny za každý ze sledovaných roků tyto údaje: příjmy, výdaje, odvod pro potřeby diecéze (dělený na kolonku uvádějící, kolik by daná farnost měla odvádět podle rozpisu a jaký je skutečný stav odvodů), sbírky na charitu, misie a seminář a pastorační data. V pastoračních datech je uváděna průměrná účast na nedělní mši svaté, počet dětí v náboženství, počet křtů, svateb a pohřbů. Za údaji o farnostech jednotlivého děkanátu je uveden součet těchto položek pro děkanát a na konci publikace součet pro celou arcidiecézi. Na uváděných datech je dobře patrná rozdílnost jednotlivých oblastí i výjimky z průměru. Význam této práce je nutno vyzdvihnout zvláště v současné situaci Římskokatolické církve, kdy je často církevními institucemi blokován přístup k určitým údajům a zájemce se nezřídka setkává s neochotou poskytovat veřejnosti informace označované za interní. Nelze si než přát, aby příkladu olomoucké arcidiecéze následovaly i diecéze ostatní.

  • Grocholewski, Zenon: Morální jistota jako klíč pro čtení norem procesního práva, přeložil a vydal ThMgr. František Krejsa vlastním nákladem, Litovel, prosinec 1999. Záhy po slovenském překladu vyšel i český překlad této podnětné studie předního římského kanonisty, Mons. Zenona Grocholewského, titulárního arcibiskupa akropolského, donedávna prefekta Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury, nyní prefekta Římské kongregace pro katolickou výchovu (pro semináře a studijní instituty). Máme radost, že dílo velikého přítele českých i slovenských kanonistů, dlouholetého patrona každoročních srpnových sympozií kanonického práva pořádaných Slovenskou společností kanonického práva ve Spišské Kapitule máme nyní k dispozici i v češtině. Pokud jde o obsah uvedené studie, odkazujeme čtenáře na podrobnou recenzi slovenského znění, kterou jsme již v naší Revue uveřejnili, a sice v č. 14 - 3/99 na s. 249-250.

  • Grocholewski, Zenon: Tanulmányok az egyházi házasság - és perjogrol (Studie kanonického práva manželského a procesního), Bibliotheca Instituti Postgradualis Iuris Canonici Universitatis Catholicae de Petro Pázmány nominatae - III. Studia, 1, z italštiny a němčiny přeložil G. Kuminetz, Szent István Társulat, Budapešť 2000. Z pěti studií uveřejněných v tomto svazku jsou tři dostupné i ve slovenštině - a to pod názvy Najvyšší Tribunál Apoštolskej signatury v súdnej štruktúre Cirkvi, Apelačné pokračovanie v kauzách manželskej nulity a O zriadení a úlohe tribunálov v Cirkvi s prihliadnutím na administratívnu spravodlivosť ve sborníku autorových studiích Štúdie z procesného kanonického práva, vydaném v roce 1995. Publikaci bude věnována samostatná recenze v některém z nejbližších čísel Revue.

(tza)