Zprávy ze Společnosti pro církevní právo

1. prosince 1999 se konal 27. večer z cyklu. Působení práva v církvi a ve společnosti. Jak se stalo dobrou tradicí na závěr kalendářního roku, přednášel dlouholetý příznivce naší společnosti JUDr. Cyril Svoboda, poslanec Parlamentu ČR. Tématem byly Aktuální problémy české legislativy.

2. prosince 1999 proběhlo 4. zasedání, jehož členem je, jak jsme již informovali, předseda naší Společnosti, Doc. JUDr. Jiří Rajmund Tretera. Teze nového zákona o svobodě víry a postavení církví náboženských společností, projednané na tomto zasedání, vzala vláda na vědomí svým usnesením č.1308 ze dne 13.prosince 1999 (K tezím samotným viz internetová stránka Společnosti).

1. února 2000 se konalo 5.zasedání ministerské expertní komise pro vztah státu a církve. V rámci zasedání přednášel na téma financování církví a náboženských společností Doc. Ing. J. Rektořík, Csc., proděkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

1. března 2000 se uskutečnil 28. večer z cyklu Působení práva v církvi a ve společnosti. Na téma Vztah státu a církve v Brazílii přednášel ThDr. Ing. Anselmo Ulbrich.

30. března 2000 se uskutečnilo 6.zasedání ministerské expertní komise, projednávající modely financování církví a náboženských společností.

Gratulujeme

13. listopadu 1999 uzavřeli manželství v basilice na Svaté Hoře v Příbrami zakládající člen naší Společnosti pracovník ČSD Václav Steinocher a Jana Mazáčová, oba z Netolic v jižních Čechách.

2. prosince 1999 obhájil na Právnické fakultě UK Štěpán Hůlka, člen pracovního výboru Společnosti a předcházející výkonný redaktor Revue, diplomovou práci v oboru teorie práva na téma "Renesance přirozeného práva v SRN po druhé světové válce a judikatura nejvyšších soudů SRN". 15.března 2000 byl promován magistrem Univerzity Karlovy.

8. prosince 1999 obhájil na Právnické fakultě UK Adam Fritscher diplomovou práci na téma "Kanonické právo a jeho základní sbírky". 15.března 2000 byl promován magistrem Univerzity Karlovy.

24. února 2000 byl Mgr. Jiří Palla, zakládající člen naší Společnosti a dlouholetý člen jejího pracovního výboru, při slavnostním obřadu na Pražském hradě jmenován soudcem.

25. května 2000 bude právní historik Doc. JUDr. Jiří Kejř, člen naší Společnosti, promován doktorem věd.

Stanislav Pšenička