Smlouva mezi Svatým stolcem a Zemí Braniborsko, jakož i Svobodným státem Sasko o zřízení biskupství Zhořelec

Mezi Svatým stolcem a Zemí Braniborsko a Svobodným státem Sasko se s ohledem na platný Konkordát mezi Svatým stolcem a Německou říší z 20. čer-vence 1933, pokud zavazuje země, a s vědomím významu Smlouvy mezi Svobodným státem Prusko se Svatým stolcem z 14. června 1929, uzavírá následující smlouva:

Článek 1

(1) Apoštolská administratura Zhořelec se stává biskupstvím s biskupským stolcem a katedrální kapitulou. Stávající kanovnická kapitula se stává katedrální kapitulou. Biskup a katedrální kapitula mají své sídlo při katedrále sv. Jakuba v Zhořelci.

(2) Biskupství Zhořelec je právním nástupcem Apoštolské administratury Zhořelec. Biskupství, biskupský stolec a katedrální kapitula jsou korporacemi veřejného práva.

Článek 2

(1) Území Biskupství Zhořelec, v současnosti členěné na děkanáty Cottbus, Finsterwalde-Lübben, Zhořelec, Neuzelle a Senftenberg, se rozšiřuje na části Země Braniborsko a Svobodného státu Sasko.

(2) Územní korporace nacházející se v rámci Biskupství Zhořelec, patřící do Země Braniborsko nebo Svobodného státu Sasko, jsou upraveny v závěrečném protokolu. (Biskupství Zhořelec zahrnuje v zemi Braniborsko následující územní korporace:

  • z okresu vyčleněné město Cottbus;
  • zemský okres Spree-Neiße;
  • ze zemského okresu Dahme-Spreewald město Lübben/Spreewald, úřady obcí …;

ze zemského okresu Elbe-Elster město Finsterwalde, úřady obcí …;

zemský okres Oberspreewald-Lausitz kromě …;

ze zemského okresu Oder-Spree …;

ze zemského Tetlow-Fläming úřady obcí … .

Biskupství Zhořelec zahrnuje ve Svobodném státě Sasko následující územní korporace:

z okresu vyčleněné město Zhořelec, zemské okresy Hoyerswerda, Niesky a Weißwasseer, jakož i zemský okres Zhořelec – venkov kromě ….

Toto přiřazení se uskuteční na podkladě státního členění územních korporací stanoveného v době podpisu smlouvy.)

Článek 3

Obsazování biskupského stolce se uskutečňuje způsobem odpovídajícím článku 6 Smlouvy Svobodného státu Prusko se Svatým stolcem z 14. června 1929. (Jmenování koadjuktora se provádí způsobem odpovídajícím článku 7 Smlouvy Svobodného státu Prusko se Svatým stolcem z 14. června 1929. Země Braniborsko a Svobodný stát Sasko neaplikují článek 16 Konkordátu mezi Svatým stolcem a Německou říší z 20. července 1933.)

Článek 4

(1) Katedrální kapitula se skládá z dómského probošta a pěti sídelních kanovníků.

(2) Diecézní biskup jmenuje dómského probošta střídavě po slyšení a následné žádosti katedrální kapituly. Obsazování kanovnických míst se uskutečňuje způsobem odpovídajícím článku 8 odst. 2 Smlouvy Svobodného státu Prusko se Svatým stolcem z 14. června 1929. (Země Braniborsko a Svobodný stát Sasko prohlašují, že článek 140 Základního zákona ve spojení s článkem 137 odst. 3 věta 2 Ústavy Německé říše z 11. srpna 1919, jakož i odpovídající ustanovení zemských ústav, zůstávají nedotčeny. )

Článek 5

Biskupství Zhořelec přísluší k Církevní provincii Berlín.

Článek 6

Otázka dávek poskytovaných státem Biskupství Zhořelec bude výhradně upravena dalšími smlouvami mezi zeměmi – dosavadními smluvními partnery – Braniborskem, Svobodným státem Sasko a Katolickou církví.

Článek 7

Smluvní strany budou urovnávat neshody, které vzniknou mezi nimi ohledně výkladu nebo aplikace nějakého ustanovení této smlouvy, přátelským způsobem.

Článek 8

(1) Tato smlouva, včetně závěrečného protokolu, jehož německé i italské znění mají stejnou závaznost, vyžaduje ratifikaci. Ratifikační listiny budou vyměněny, pokud možno, co nejdříve.

(2) Smlouva, včetně závěrečného protokolu, vstupuje v platnost den po výměně ratifikačních listin.

Vyhotoveno ve třech originálech.

Zhořelec, 4. května 1994. (následují podpisy zástupců smluvních stran)


Závěrečný protokol

Smluvní strany budou usilovat o to, aby byly uzavřeny smlouvy mezi Katolickou církví a jednotlivými zeměmi tak, aby byly základní otázky jejich vztahu upraveny partnerským způsobem. (dále viz konsolidované znění smlouvy – v textu kurzívou – pozn. red.)