3. Čtení proběhlo 21. 9. 2001 na 38. schůzi. Návrh zákona schválen (usnesení č. 1732).
24.
Vládní návrh zákona o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o
změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech)
/sněmovní tisk 919/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal ministr kultury Pavel Dostál a zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec Jaromír Talíř. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 919/2. Otevírám rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Upozorňuji opět všechny přítomné i nepřítomné, jsme ve třetím čtení, budeme neprodleně hlasovat jak o proceduře, tak o pozměňovacích návrzích. Hlásí se pan ministr se svým slovem.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, dovolte mi několik poznámek před hlasováním ve třetím čtení, poznámek, které se týkají podaných pozměňovacích návrhů. Já už jsem upozornil ve druhém čtení, že zřejmě padnou - a také padly - návrhy na rozšíření typu církevních právnických osob, čímž jsou míněny subjekty typu diecézí, farností, řádů, sdružení věřících apod., tedy těch, u nichž stát již podle současného zákona respektuje jejich odlišnou právní formu od jiných právnických osob zřizovaných podle našeho právního řádu, a rozšiřuje v těchto odůvodněných případech druhy právnických osob. Takové návrhy padly celkem dva a jsou označeny jako D1 a jako pozměňovací návrh F, přičemž pozměňovací návrh F je navrhuje rozšířit méně, než návrh D1. V zúžené podobě mají oba předkladatelé, tj. pan poslanec Pleva a pan poslanec Talíř, zejména na mysli charity a diakonie, v rozšířené podobě jde o právnické osoby typu nemocnic, sociálních zařízení škol, ale též nadací. Uvedu stručně důvody, proč Ministerstvo kultury nemůže souhlasit s rozšířením církevních právnických osob. Já jsem v důvodové zprávě velice podrobně vysvětlil, že registrované církve jsou právnickou osobou podle občanského zákoníku, tedy že mohou v souladu s ním zřizovat další právnické osoby podle jiných zákonů, než je zákon o církvích. Podle našeho názoru se mají zřizovat podle stejných zákonů, jako jiní státní či soukromní zřizovatelé. Neomezujemetedy jejich vznik, jenom církvím pro jejich vznik nestanovujeme snadnější podmínky, než naše zákony stanovují pro jiné zřizovatele, než jsou církve. My prostě trváme na tom, aby při zřizování těchto právnických osob měly všechny občanské složky naší společnosti stejné podmínky.

Procedura vzniku církevních právnických osob je mnohem jednodušší, než procedura vzniku stejných právnických osob jiných zřizovatelů, než jsou právě církve. A navíc kontrola církevních právnických osob ze strany Ministerstva kultury - na to upozorňuji zvlášť důrazně - je nulová.

Místopředseda PSP František Brožík: Promiňte, pane ministře, je tady v lavicích pět a půl lidí. Pan Poslanec Ouzký, pan poslanec Vojíř - pokud chcete diskutovat, opusťte tuto místnost.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Charity a diakonie přitom zřizují různá zařízení typu nestátních zdravotnických zařízení, zabývají se problémovými osobami. K tomu zřizují další zařízení apod. Pozměňovací návrhy pana poslance Plevy a pana poslance Talíře podle našeho názoru jsou nepřijatelné i proto, že umožní vznik různých zařízení typu nestátních zdravotnických zařízení a zařízení pro problémové skupiny obyvatel i u nově registrovaných církví, jejichž strukturu v tuto dobu neznáme, ani o této struktuře dokonce nic netušíme. Samozřejmě, že se tyto registrované církve budou v případě přijetí těchto pozměňovacích návrhů odvolávat na tento zákon.

Charity a diakonie byly od svého vzniku na počátku 20. století po většinu své existence vždycky i za první republiky, prosím byly zřizovány jako spolky. Teprve od roku 1994, kdy to prosadil osobně pan kardinál Vlk jako tehdejší předseda České biskupské konference, jsou charity a jen některé diakonie evidovány na MK.

Není pravda, že charity by měly být církevními právnickými osobami podle kanonického práva, protože výklad, že jsou sdružením věřících, není zcela pravdivý. A dokonce ani neposkytují péči jen věřícím lidem. Jsou to typicky obecně prospěšné společnosti, a proto nevidíme sebemenší důvod pro to, abytakto nebyly zřizovány, pokud ony sami se nechtějí zřizovat jako spolky, či přesněji jako občanská sdružení.

Proto MK se rozhodlo návrhy D1 a F nepodpořit.

Po druhém čtení jsem na základě konsultací s několika poslaneckými kolegy z různých stran našeho politického spektra ustoupil od mnoha zamítavých postojů k některým pozměňovacím návrhům, a náš postoj bude vstřícný. Chtěl bych v této souvislosti říci, že pozměňovací návrhy pana doktora Matulky považuji za velice kvalitní. Bohužel nejdou zařadit do ducha tohoto zákona, protože naprosto odporují jeho koncepci, a případné jejich zapracování by znamenalo naprosté přepracování tohoto zákona. Je mi líto, ale v tuto chvíli nepodpořím ani pozměňovací návrhy pana poslance Matulky.

Na závěr mi dovolte, abych v této souvislosti připomněl panu poslanci Cyrilu Svobodovi, že v souvislosti s tímto zákonem dluží ředitelce odboru církví láhev whisky, kterou prohrál v sázce, a já se domnívám, že jako čestný muž svým závazkům vůči této dámě dostojí. (Veselost.)

Děkuji vám za pozornost.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji.

Nyní požádám o slovo pana zpravodaje, který se hlásil do otevřené rozpravy ve třetím čtení.

Poslanec Jaromír Talíř: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, kolegové a kolegyně, naváži samozřejmě na slova pana ministra kultury Pavla Dostála, a jako předkladatel onoho pozměňovacího návrhu řeknu, že mám opačný názor, který se opírá o Listinu základních práv a osob, která uvádí právo těchto institucí spravovat své záležitosti a zřizovat své a jiné instituce nezávisle na státních orgánech.

Souhlasil bych s částí toho, co pan ministr řekl, že v případě takových zařízení, jako jsou nemocnice, je v pořádku, aby tu platila stejná pravidla pro tento sektor, ale musím konstatovat, že ten rejstřík těchto institucí je podstatně širší a bohatší, a že doposud církve tato práva mají, a tímto zákonem jsou jim omezována. Tolik k tomuto pozměňovacímu návrhu.

My máme s předkladatelem ještě jeden rozporný názor na pozměňovací návrh, který je obsažen v tom, co schválil garanční výbor, a to, jak smí být užíván zisk, který vyplývá z hospodaření církví, protože tento zákon omezuje používání tohoto zisku a neumožňuje jeho využívání podle rozhodnutí toho subjektu, který zisk vytvořil, ale striktně nařizuje jeho užití pro účely stanovené zákonem.

Tolik v rámci mé obecné řeči jako zpravodaje.

Nyní mi dovolte, pane místopředsedo, abych přešel ke své zpravodajské roli a navrhl nejprve některé legislativně technické úpravy, které je potřeba učinit v tisku 919/2, a potom proceduru, kterou bychom se řídili při schvalování pozměňovacích návrhů.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane poslanče. - (Zvoní.) - Poprosil bych všechny o trochu klidu, než přistoupíme ke schvalování procedury.

Protože nemám nikoho, kdo by měl vystřídal musím z tohoto místa sdělit také jednu technickou poznámku. Dostal jsem sjetinu o závěrečném hlasování o mysliveckém zákoně, kde i já mám uveden křížek, přičemž pozitivně jsem hlasoval pro. Proto bych do záznamu prosil uvést, že i předsedající byl v závěrečném hlasování pro schválení mysliveckého zákona.

Prosím, pane zpravodaji, předneste nám návrh procedury.

Poslanec Jaromír Talíř: Nejprve bych si dovolil přednést legislativně technické úpravy k tisku 919/2 První se týká pozměňovacího návrhu výboru, který je uveden pod bodem A9 na straně 3, kde je třeba doplnit poznámku pod čarou č. 8.

Druhá úprava se týká pozměňovacího návrhu kolegy Matulku uvedeného pod B21, kde ze smyslu toho, co předkládá, musí být správný text "zrušuje se třetí věta odst. 1".

Třetí úprava se týká pozměňovacího návrhu kolegy Payna, a to návrhu, který je uveden pod bodem C10, kde chybou legislativy, která se přehlédla, je v tomto návrhu chybně uvedeno nové písmeno, které se zařazuje. Správně tento návrh zní: "v § 11 odst. 4 se za písm. c) …", a nikoli, jak je uvedeno ve vašem tisku, doplňuje nové písmeno d), které zní "d) " - text a znění pozměňovacího návrhu ale zůstává stejný.

V pozměňovacím návrhu E3 kolegy Kučery je chybně uveden § 22, správně má být"§28" - § 22 odst. 7 nemá. A poslední úprava se týká pozměňovacího návrhu G1 kolegy Zahradila, kde v poslední větě musí být vypuštěna slova "podle písm. a) ", protože v odst. 8 žádná písmena nejsou.

Tolik tedy legislativně technické úpravy.

Místopředseda PSP František Brožík: Ještě jsme neuzavřeli rozpravu, a proto se hlásí pan kolega Matulka. Prosím.

Vážení kolegové, určili jsme si, že dnes budeme jednat od 9.00 do 13.00 hodin. Máme před sebou ještě tři návrhy zákonů. Myslím si, že bychom mohli vydržet v klidu, abychom se navzájem poslouchali. Dnešní pravá strana je opravdu, ale opravdu velmi hlučná.

Poslanec Dalibor Matulka: Dámy a pánové, po úvodním slově pana ministra kultury připomínám jeho slova, kterými mi trošku polichotil, když řekl, že mnou předložené pozměňovací návrhy považuje za kvalitní, nicméně takového druhu, že nezapadají do celkové konstrukce navržené vládou, a že by to znamenalo výraznější přepracování celého zákona.

Naváži na své vystoupení ve druhém čtení, kde jsem podotknul, že na tomto zákoně není možno nic uspěchat. A jestliže i ministr kultury je přesvědčen, že tyto pozměňovací návrhy kvalitní jsou, nicméně že by to technicky znamenalo problém přepracování tohoto zákona, myslím, že bychom neměli tato slova brát na lehkou váhu, že bychom více měli usilovat než o čas, o kvalitu zákona, a proto dávám návrh na opakování druhého čtení.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane poslanče. Kdo se dále hlásí do rozpravy? Rozpravu uzavírám. padl procedurální návrh pana poslance Matulky vrátit tento návrh zpět do druhého čtení podle § 95 odst. 2. Než budeme hlasovat o tomto návrhu, dám slovo panu poslanci Karasovi, který se také hlásí s technickou poznámkou a zejména do stenozáznamu.

Poslanec Jiří Karas: Pane místopředsedo, dámy a pánové, technická poznámka. Dostala se mi do ruky sjetina k návrhu zákona o myslivosti, kde v závěrečném hlasování není objeveno moje jméno. Nezpochybňuji toto hlasování. Pouze bych rád konstatoval, že jsem pro tento návrh zákona hlasoval. jakým způsobem došlo k chybě, si nedovedu vysvětlit. Děkuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji vám, pane poslanče. Takže už máme číslo 101 pro zákon. Nyní budeme hlasovat o procedurálním návrhu pana poslance Matulky na vrácení této novely zpět do druhého čtení. Stanovisko pana ministra? Nedoporučuje, pan zpravodaj také nedoporučuje. Na základě žádosti z pléna vás všechny odhlašuji a žádám vás, abyste se všichni přihlásili registračními kartami.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 150 z přítomných 162 poslanců pro 63, proti 81. Návrh nebyl přijat. Přistoupíme tedy k proceduře a k hlasování o jednotlivých návrzích. Prosím, pane zpravodaji, ujměte se slova.

Poslanec Jaromír Talíř: Jak zde zaznělo, jsou zde dva pozměňovací návrhy, které zásadním způsobem mění smysl zákona. Navrhl bych, abychom nejprve hlasovali o těchto pozměňovacích návrzích. Je to pozměňovací návrh kolegy Matulky a část pozměňovacích návrhů kolegy Payna. po jejich odhlasování se vrátíme zpět k hlasování o pozměňovacích návrzích výboru a dalších, které zazněly ve druhém čtení.

Hlasovali bychom nejprve tedy o pozměňovacích návrzích jednotlivě kolegy Matulky B1, B2? B3, B4, B5, poté o jeho pozměňovacím návrhu B6 po jednotlivých paragrafech a poté najednou o pozměňovacích návrzích B7 až B26, protože tvoří logický celek. B6 až B26 s výjimkou té účinnosti. Tím, kdybychom schválili tento postup, tak mám za to jako zpravodaj, že v hlavě II, kterou kolega Matulka vlastně nově kodifikuje v § 4, 5, 6 a 7, je obsažen původní § 7 vládního návrhu zákona, který on nevypouští, ale má ho obsažen ve svých pěti paragrafech.

Potom bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích kolegy Payna C 5 až C12 jednotlivě a poté bychom se vrátili k výboru, kde bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích jednotlivě A1 až A8, společně o návrzích A9 a A27, dále jednotlivě A10, A13 a A11, společně A12 až A20, potom jednotlivě A14 až A17. Zapomněl jsem poslední návrh kolegy Matulky B27, to je ta účinnost, ten bychom vzali samozřejmě na závěr hlasování o jeho pozměňovacích návrzích.

U výborových návrhů A18, A19 bychom nejprve hlasovali o pozměňovacím návrhu E2 kolegy Kučery, který řeší stejný problém. Bude-li přijat jeho návrh, stávají se pozměňovací návrhy A18 a A19 nehlasovatelné. Nebude-li přijat, budeme hlasovat A18 a A19. Potom postupně o jednotlivých pozměňovacích návrzích výboru. Pak bychom se vrátili k pozměňovacím návrhům C1, C2, C3, C4 kolegy Payna. Pozměňovací návrhy D1 a D2. Jestliže bude schválen D1, je nehlasovatelný návrh kolegy Plevy, nebude-li přijat, budeme potom hlasovat o návrhu kolegy Plevy. Dále bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích E1, E3 a E4 kolegy Kučery a na závěr o pozměňovacích návrzích G1 a G2 kolegy Zahradila a pod písmenem H o pozměňovacím návrhu, který podal kolega Ransdorf.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji. Hlásí se ještě pan poslanec Matulka.

Poslanec Dalibor Matulka: Jen s jedinou drobností. Pan zpravodaj navrhoval v tom postupu, abychom hlasovali pozměňovací návrh A9 společně s pozměňovacím návrhem A27. Ony sice ty dva návrhy řeší jednu a tutéž věc, nicméně není nezbytně nutné o nich hlasovat současně, protože přece jen je tam něco jiného u pozměňovacího návrhu A27, takže doporučuji hlasovat o každém z nich zvlášť, nikoli společně.

Místopředseda PSP František Brožík: Pan zpravodaj.

Poslanec Jaromír Talíř: Domnívám se, že nebude-li schválen pozměňovací návrh A9, tak potom v tom případě se stane A27 nehlasovatelný.

Místopředseda PSP František Brožík: Dobře, můžeme hlasovat o nich samostatně, v případě neschválení A9 nebudeme hlasovat o A27. Kdo má ještě připomínky k proceduře? Pokud nikdo, necháme tento postup odhlasovat. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 151 z přítomných 171 poslanců pro 161, nikdo proti. Návrh byl přijat. Takže, pane zpravodaji, předkládejte jednotlivé návrhy.

Poslanec Jaromír Talíř: Můžeme zahájit hlasování o pozměňovacím návrhu B1 kolegy Matulky uvedeným na straně 5. Navrhovatel nedoporučuje, zpravodaj nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 152 z přítomných 172 poslanců pro 24, proti 140 a návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh B2. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 153 z přítomných 172 poslanců pro 23, proti 134. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Dále pozměňovací návrh B3, zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel také nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 154 z přítomných 173 poslanců pro 22, proti 139. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh B4. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 155 z přítomných 173 poslanců pro 22, proti 140. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu B 5. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel rovněž.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 156 z přítomných 173 pro 24, proti 128. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní pozměňovací návrh B 6. V prvním hlasování budeme hlasovat o návětí hlava 2 a znění § 4. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel rovněž nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 157 z přítomných 173 pro 22, proti 137. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Hlasujeme o pozměňovacím návrhu B 6 - § 5. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 158 z přítomných 173 poslanců pro 23, proti 136. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Dále hlasujeme o pozměňovacím návrhu B 6 - text § 6. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel rovněž nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 159 z přítomných 173 poslanců pro 21, proti 135. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: V pozměňovacím návrhu B 6 budeme hlasovat o znění § 7. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel rovněž nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 160 z přítomných 173 poslanců pro 24, proti 131. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní v jednom hlasování budeme hlasovat o pozměňovacích návrzích B 7 - B 26.

Místopředseda PSP František Brožík: Hlásí se pan kolega Matulka.

Poslanec Dalibor Matulka: Pokusím se to zjednodušit. Domnívám se, že když neprošla změna hlavy šesté, jsou návrhy nehlasovatelné, nedávaly by smysl.

Poslanec Jaromír Talíř: Souhlasím. Můžeme je prohlásit za nehlasovatelné a hlasovat o pozměňovacím návrhu B 27, který je o účinnosti. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 161 z přítomných 173 pro 26, proti 135. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacích návrzích kolegy Payna. Začneme pozměňovacím návrhem C 5 na straně 10.

Místopředseda PSP František Brožík: Pan kolega Payne má připomínku.

Poslanec Jiří Payne: Omlouvám se, ale nedomnívám se, že to mění koncepci zákona. To je změna číslovky z 10 let na 5 let. To není změna koncepce zákona. Prosím pana zpravodaje, aby mi vysvětlil, v čem spočívá koncepční změna, když nahradíme číslovku deset číslovkou pět.

Místopředseda PSP František Brožík: Pane poslanče, u čeho? U vašeho pozměňovacího návrhu? Já tam žádnou číslovku nevidím. Vidím tam "zrušuje písmeno a".

Poslanec Jaromír Talíř: Nechci nyní vést spor o koncepci zákona. Navrhl jsem určitou proceduru, proti které nebyl protest. My samozřejmě můžeme hlasovat o pozměňovacích návrzích, jak je pan kolega Payne předložil - C 1 až C 12 - přičemž pozměňovací návrhy C 5 až C 12 zasahují do zásadních paragrafů zákona. Při jejich přijetí se stávají některé pozměňovací návrhy výboru nehlasovatelné. Proto jsem navrhl, abychom o nich hlasovali nejdříve, ale není to nezbytně nutné.

Poslanec Jiří Payne: Rád bych se zeptal pana zpravodaje, jestli tam nemá střet zájmů, protože podle zákona je povinen oznámit sněmovně střet zájmů. Jestli je v této věci podjatý a sleduje zde nějaké zvláštní zájmy jiné než obecné, měl by na to upozornit sněmovnu. Každopádně trvám na tom, aby vysvětlil, v čem se mění koncepce. To, že je nějaký návrh nehlasovatelný, není koncepční změna. To je banální záležitost, kterou normálně řešíme. Jestli řekl, že základní filozofie procedury je, abychom o koncepčních věcech hlasovali napřed, s tím souhlasím, ale pak musí doložit, v čem se mění koncepce.

Místopředseda PSP František Brožík: Hlásí se pan ministr.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Domnívám se, že abychom trávili čas procedurálními spory, můžeme návrhy kolegy Payna C 5 až C 12 po jednom projít, protože jinak by nás to zdržovalo.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane ministře. Pan kolega Payne s návrhem, který přednesl pan ministr, souhlasí?

Poslanec Jaromír Talíř: Pan ministr zopakoval proceduru. Celý spor je o tom, jestli budeme hlasovat nejprve pozměňovací návrh C 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, poté C 1, C 24, nebo jestli pojedeme C 1, C 24, C 5 atd. O tom je spor.

Místopředseda PSP František Brožík: Myslím si, že proceduru jsme schválili na začátku, takže bych doporučoval, abychom postupovali podle schválené procedury, jinak by musel někdo navrhnout její revokaci. Prosím, pane zpravodaji, předložte návrh, o kterém budeme hlasovat.

Poslanec Jaromír Talíř: Předložil jsem návrh, abychom hlasovali o pozměňovacím návrhu C 5. Stanovisko je nedoporučující, navrhovatel rovněž nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 162 z přítomných 171 poslanců pro 32, proti 126. Návrh nebyl přijat. V tomto případě bych doporučoval, abychom hlasovali o alternativě.

Poslanec Jaromír Talíř: Samozřejmě. Nyní přichází na řadu alternativní návrh, který hovoří o nahrazení v § 1 odstavec 1 číslovky 10 číslovkou 5. Zpravodaj i navrhovatel nedoporučují.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 163 z přítomných 172 poslanců pro 31, proti 129. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Postupujeme k pozměňovacímu návrhu C 6. Zpravodaj nedoporučuje, navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 164 z přítomných 172 poslanců pro 33, proti 123. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: V tomto případě budeme hlasovat o alternativním návrhu k tomuto pozměňovacímu návrhu. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 165 z přítomných 172 poslanců pro32, proti117. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní pozměňovací návrh C 7. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 166 z přítomných 172 poslanců pro26, proti123. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh C 8. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 167 z přítomných 172 poslanců pro 25, proti120. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh C 9. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 168 z přítomných 172 poslanců pro 25, proti117. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír TalířNyní alternativní návrh k C 9, jak je uveden na straně 10. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Jsem přesvědčen, že tento návrh je nehlasovatelný, že jsme o něm jednou hlasovali pod alternativou C 5.

Poslanec Jaromír Talíř: Ne, to se týká jiného odstavce.

Místopředseda PSP František Brožík: Dobře. Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 169 z přítomných 172 poslanců pro 29, proti124. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní přicházíme k pozměňovacímu návrhu C 10. Pane předsedající, domnívám se, že jsem možná já se dopustil chyby, že jsme nejprve nedali hlasovat o legislativně technických návrzích, které jsem přednášel v úvodu. Nyní bychom měli hlasovat o C 10 ve znění legislativně technických připomínek. Myslím, že bychom to mohli vyřešit, kdybychom teď odhlasovali legislativně technické připomínky, a pak by tento návrh byl ve znění legislativně technických připomínek.

Místopředseda PSP František Brožík: Já s vámi souhlasím. Legislativně technické připomínky, které zazněly v průběhu rozpravy ve třetím čtení podrobíme nyní hlasování. Týká se to i bodu 10, kde místo písmena m) bude písmeno c) a nahrazeno bodem d). Prosím, pane poslanče.

Poslanec Jiří Payne: Já bych se chtěl zeptat, v čem legislativně technické připomínky jsou základní koncepční změnou zákona. Zpravodaj nám říkal, že napřed budeme hlasovat o koncepčních změnách a pak o ostatních. Já skutečně protestuji proti tomuto vedení zpravodaje, který manipuluje sněmovnou.

Místopředseda PSP František Brožík: Pane poslanče, tady nejde o žádnou manipulaci ve vašem bodě č. 10, kdy legislativa zaměnila písm. c) a písm. m) a písm. m) za písm. d). Pokud chceme hlasovat seriózně o vašem návrhu pod bodem 10, nejdříve musíme napravit chybu, která vznikla v přepisu vašeho pozměňovacího návrhu.

Poslanec Jiří Payne: Přesto se domnívám, že legislativně technické připomínky nejsou koncepční změnou. Zpravodaj tady s námi provádí nepěknou hru.

Místopředseda PSP František Brožík: Myslím, že v tomto případě, pokud bychom nezměnili legislativně technicky tyto dvě písmena, byl by váš takto napsaný pozměňovací návrh nehlasovatelný, protože neodpovídá novele zákona. Já dávám hlasovat o legislativně technických podmínkách. Kao je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? V hlasování pořadové číslo 170 z přítomných 172 poslanců pro 153, proti 3. Návrh byl přijat. Nyní budeme hlasovat o písm. C 10.

Poslanec Jaromír Talíř: Ano. Pozměňovací návrh C 10 zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje. )

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 171 z přítomných 171 poslanců pro 29, proti120. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Přicházíme k pozměňovacímu návrhu C 11. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 172 z přítomných 171 poslanců pro 27, proti119. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh C 12 zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel nedoporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 173 z přítomných 171 poslanců pro12, proti141. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní přicházíme k pozměňovacím návrhům, které jsou obsaženy v usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Jsou na straně 2. Budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu A 1. Zpravodaj doporučuje. (Navrhovatel doporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 174 z přítomných 171 poslanců pro 118, proti 41. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř Pozměňovací návrh A 2 zpravodaj doporučuje. Zpravodaj nedoporučuje. (Navrhovatel ponechává na rozhodnutí sněmovny.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 175 z přítomných 170 poslanců pro 91, proti36. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 3 zpravodaj doporučuje. (Navrhovatel doporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 176 z přítomných 171 poslanců pro 146, proti 6. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 4 zpravodaj doporučuje. (Navrhovatel doporučuje.)

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 177 z přítomných 171 poslanců pro 125, proti 33. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 5 zpravodaj doporučuje, navrhovatel rovněž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 178 z přítomných 171 poslanců pro 135, proti 24. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 6. Zpravodaj doporučuje, navrhovatel také doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 179 z přítomných 171 poslanců pro 152, proti 2. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 7 zpravodaj doporučuje, navrhovatel souhlasí.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 180 z přítomných 171 poslanců pro 133, proti 3. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 8, zpravodaj doporučuje, navrhovatel má neutrální postoj.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 181 z přítomných 170 poslanců pro 62, proti 63. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 9, zpravodaj doporučuje, stejně tak navrhovatel jej doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 182 z přítomných 170 poslanců pro 128, proti 21. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 10 zpravodaj doporučuje, navrhovatel souhlasí a doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 183 z přítomných 170 poslanců pro 124, proti 28. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 11 zpravodaj doporučuje, navrhovatel rovněž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 184 z přítomných 171 poslanců pro 151, proti 5. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 12 zpravodaj doporučuje, navrhovatel souhlasí.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 185 z přítomných 171 poslanců pro 149, proti 2. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní se dostáváme k pozměňovacímu návrhu A 13. Zpravodaj doporučuje, navrhovatel nechává na rozhodnutí sněmovny.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 186 z přítomných 171 poslanců pro 105, proti 12. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Dostáváme se k pozměňovacímu návrhu A 14. Zpravodaj doporučuje, navrhovatel taktéž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 187 z přítomných 171 poslanců pro 158, proti nikdo. Návrh byl přijat. Pane zpravodaji, já se vám teďko přiznám, že jsem asi nedával pozor při projednávání procedury, ale nechápu, proč o návrzích, které přednesl výbor, jsme nehlasovali společně, mimo těch, které by si někdo vyžádal, že je chce hlasovat samostatně. Přitom jiné návrhy, které zazněly ve druhém čtení, jsme podrobili celkovému hlasování. Ale bohužel, taková je už procedura.

Poslanec Jaromír Talíř: Pane předsedající, některé pozměňovací návrhy mají vazbu na jiné, např. u pozměňovacích návrhů A 18 a A 19 budeme nejdříve hlasovat o jiném pozměňovacím návrhu, který vylučuje, abychom hlasovali o tomto pozměňovacím návrhu společně.

Místopředseda PSP František Brožík: Dobře, pokračujeme.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 15, zpravodaj doporučuje, navrhovatel také doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 188 z přítomných 170 poslanců pro 151, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 16 zpravodaj doporučuje, navrhovatel rovněž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 189 z přítomných 170 poslanců pro 148, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh A 17 zpravodaj doporučuje, navrhovatel taktéž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 190 z přítomných 170 poslanců pro 155, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu E 2 na straně 11. Zpravodaj doporučuje, navrhovatel také doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 191 z přítomných 170 poslanců pro 159, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Tím se stávají pozměňovací návrhy A 18 a A 19 nehlasovatelné a můžeme hlasovat o A 20. Zpravodaj doporučuje, navrhovatel taktéž doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 192 z přítomných 170 poslanců pro 146, proti 2. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A21 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 193 z přítomných 177 poslanců pro 151, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A22 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 194 z přítomných 170 poslanců pro 151, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A23 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 195 z přítomných 169 pro 133, proti 5. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A24 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: A24 nechávám na rozhodnutí sněmovny.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 196 z přítomných 170 poslanců pro 167, proti 40. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A25 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 197 z přítomných 170 poslanců pro 158, proti 1. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A26 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 198 z přítomných 170 poslanců pro 55, proti 105. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A27 - můžeme o něm hlasovat, protože byl schválen pozměňovací návrh A9. Doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 199 z přítomných 170 poslanců pro 132, proti 6. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A28 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 200 z přítomných 170 poslanců pro 157, proti nikdo. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A29 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také souhlas.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 201 z přítomných 170 poslanců pro 130, proti 9. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Nyní se dostáváme na stranu 9 k pozměňovacím návrhům kolegy Payneho pod písmenem C1. Zpravodaj má neutrální stanovisko.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 202 z přítomných 169 poslanců pro 140, proti 17. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh C2 zpravodaj nedoporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 203 z přítomných 170 poslanců pro 64, proti 87. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: C3 - zpravodaj nedoporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Nikoliv.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 204 z přítomných 170 poslanců pro 36, proti 100. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: C4 na straně 10 - zpravodaj nedoporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Nedoporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 205 z přítomných 170 poslanců pro 27, proti 126. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh D1 na straně 17. Jsou to mé pozměňovací návrhy. Zpravodaj doporučuje. V případě, že bude tento návrh přijat, bude nehlasovatelný pozměňovací návrh F kolegy Plevy.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Navrhovatel nedoporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 206 z přítomných 170 poslanců pro 41, proti 121. Návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Můžeme postoupit k D2. Zpravodaj doporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Navrhovatel doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 207 z přítomných 171 poslanců pro 132, proti 24. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Dostáváme sek pozměňovacím návrhům poslance kolegy Kučery staršího. Budeme hlasovat o návrhu E1 na straně 11. Doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování poř. č. 208 z přítomných 170 poslanců pro 151, proti 5. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh E3 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? V hlasování poř. č. 209 z přítomných 169 poslanců pro 131, proti 6. Návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: E4 doporučuji.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Taktéž doporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování a táži si, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 210 z přítomných 169 poslanců, pro 128, proti 5, návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňující návrh kolegy Plevy na straně 11 pod písmenem F. Zpravodaj doporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Nedoporučuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování a táži si, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 211 z přítomných 169 poslanců, pro 59, proti 93, návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Na straně 12 je pozměňovací návrh G1 kolegy Zahradila. Zpravodaj má neutrální, spíše kladné stanovisko.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Navrhovatel má kladné stanovisko.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování a táži si, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 212 z přítomných 171 poslanců, pro 109, proti 43, návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Pozměňovací návrh G2. Zpravodaj nedoporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Navrhovatel doporučuje.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 213 z přítomných 172 poslanců pro 126, proti 35, návrh byl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: A poslední pozměňovací návrh je písmeno H kolegy Ransdorfa. Zpravodaj nedoporučuje.

Ministr kultury ČR Pavel Dostál: Také nedoporučuje navrhovatel.

Místopředseda PSP František Brožík: Zahájil jsem hlasování a táži si, kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 214 z přítomných 171 poslanců, pro 27, proti 132, návrh nebyl přijat.

Poslanec Jaromír Talíř: Podle mě jsme odhlasovali všechny předložené pozměňovací návrhy.

Místopředseda PSP František Brožík: Já se zeptám předkladatelů, jestli má někdo připomínky k hlasování o pozměňovacích návrzích. Není tomu tak. Přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení. Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů - zákon o církvích a náboženských společnostech podle sněmovního tisku 919 ve znění schválených pozměňovacích návrhů. Zahajuji hlasování a táži si, kdo je pro, ať stiskne tlačítko. Kdo je proti? Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 215 z přítomných 172 poslanců pro 107 proti 59, návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministru Dostálovi i panu zpravodaji Talířovi. Končím projednávání bodu č. 24 a přistoupíme k dalšímu bodu, kterým je bod č. 25. Pan poslanec Bílý se hlásí.

Poslanec Jiří Bílý: Pane místopředsedo, jenom pro stenozáznam. Při hlasování č. 149 jsem hlasoval křížek, kdy jsem se zdržel a mám na sjetině ANO. Hlasování nezpochybňuji.

Místopředseda PSP František Brožík: Děkuji, pane poslanče, je to sdělení pro stenozáznam. Jak jsme avizoval, přistoupíme k bodu