Zápis z 8. jednání

ministerské expertní komise pro otázky vztahu státu a církví

 

Datum jednání: 3. října 2000

 

Účastníci jednání: P. Dostál - předseda komise, Z. Novák - místopředseda komise, M. Brož, J. Čáp, K. Fojtík, I. Havlíček, J. Kallistová, T. Kraus, S. Novotný, J. Rektořík, D. Stehlík, D. Štys, J.R. Tretera, D. Herman J. Řepová - tajemníci komise, J. Volf a V. Ježek - MF

 

Nepřítomni: J. Daníček, J. Kejř, V. Herold, A. Opatrný, L.Pavlát, V. Pavlíček, L. Petráňová, P. Příhoda, M. Slabihoud, V. Petrus, J. Schwarz, B. Stebel, M. Slabihoud

 

 

Jednání komise řídil předseda Komise, který úvodem připomenul dohodu o zápisu z jednání komise a seznámil členy komise s návrhem změny příkazu ministra, jímž byla Komise zřízena. Před hlavním bodem programu - problematikou financování CNS - informoval členy Komise o tom, že vláda 19. července 2000 schválila návrh věcného záměru zákona o svobodě náboženské víry a postavení CNS a uložila MK zpracovat návrh zákona podle předloženého věcného záměru. Zdůraznil, že vláda a předtím též Legislativní rada vlády připomenula, že návrh zákona musí jednoznačně formulovat práva a povinnosti všech dotčených subjektů (tj. státu i církví a náboženských společností). Platí to samozřejmě pro všechny části tohoto zákona, ale speciálně se to týká problematiky právnických osob.

 

Úvodem k problematice financování CNS shrnul předseda Komise předcházející fakta a události : Na začátku července formulovala ČBK své stanovisko k ekonomickému zabezpečení církví (v materiálech pro jednání Komise). Toto stanovisko vychází z názoru, že předpokladem nového ekonomického modelu je konečné majetkové narovnání a zavedení zvýhodněného sponzoringu. Dále ČBK vyjádřila názor, že v majetkovém narovnání je třeba kombinovat naturální převod majetku s finanční náhradou ve formě renty, která bude církvím za přesně stanovených podmínek vyplácena ve formě renty. Postup má být dle prohlášení ČBK koordinován s ERC.

 

Po tomto prohlášení ČBK na základě dotazů novinářů, zda MK též připravuje další návrhy řešení, bylo nejprve sděleno, že se uvažuje jako o přechodném řešení o úpravě mechanismu nárůstu částky na platy duchovních. To, co z této informace bylo "vytvořeno" zejména v MFD nelze ovlivnit, protože MFD přes několikeré opakované urgence MK bez jakéhokoli vysvětlení neuveřejnila reakci MK.

 

Dále se též mluvilo o fondu, a to z obou stran. Ale současně též i v novinách bylo uveřejněno, že současně s projednáním této možnosti v obou komisích pro otázky vztahu státu a církví, má být uvažováno o modelech financování jako jsou církevní příspěvek nebo daňové asignace.

 

Předseda komise upozornil, že jednat se může o libovolném způsobu financování, nicméně že sponzorské prémie navrhované touto komisí mají zřejmě malou naději na to, že by se staly budoucím modelem financování církví. Snad nejdůležitějším argumentem proti je to, že by pouze zavedly další druh odpočtu z daní, tj. vedle odpočtu ze základu z daně (10 % pro fyzické osoby a 2 % pro právnické osoby) další odpočet přímo z daně jen pro církve. Představa, že by se tato exklusivita pro církve udržela, tj. že by ji nezískaly i jiné právnické osoby jako jsou zdravotně postižení a další skupiny, asi není příliš realistická. Protože v současné době není ani možnost odečtu od základu z daně dostatečně využívána, apeloval předseda Komise, aby na ni jako na jednu možnost vícezdrojového financování členové Komise upozorňovali.

 

Předseda Komise zdůraznil, že vláda bere problematiku tzv. majetkového narovnání velmi vážně a proto jsou znepokojující různé poznámky, že se snad o toto řešení nesnaží. Upozornil, že již od počátku nejen vládní politická reprezentace prohlašuje že vydávání majetku se bude realizovat na základě zákona, a to výčtovou metodou. Proto MK také ve svých opakovaných žádostech o seznamy tohoto majetku trvá na jeho popisu.

 

Diskusi o fondu uvedl předseda komise informací, že nenavrhuje státní fond, který by de facto znamenal, že by se majetek nevydával církvím, ale do státního fondu. O fondu hovořili jako první církevní představitelé. Jako řešení si lze představit, že si církve, a to bez jakékoli ingerence státu, založí fond, např. podle zákona o nadačním fondu, do kterého jim stát převede jimi označený majetek.

 

Předseda Komise informoval, že se MK snažilo zjistit představy CNS o fondu, ale bohužel se mu to nepodařilo, ačkoli o ně žádalo např. ERC. Proto se obrátil na členy komise, kteří zastupují CNS, aby MK seznámili se svou představou o fondu.

 

V diskusi, která k problematice financování CNS následovala, byly přijaty tyto závěry:

 

Závěry MEK 3. 10. 2000

 

1.      Účastníci se shodli, že hledání budoucího modelu financování je nadále hledáním zdrojů, které by nahradily tzv. hospodářské zabezpečení církví a náboženských společností podle zákona č. 218/1949 Sb.

Současný způsobu financování záchrany kulturního dědictví, charitativní a sociální činnosti, církevního školství apod. nemá být budoucím modelem financování dotčen.

Podle připomínky církevní části komise je nutno zvláštním způsobem řešit otázku historické zátěže a vnitřního dluhu na církevních památkách, které vznikly v minulosti.

 

2.      Pokud jde o způsob tzv. majetkového vyrovnání, doporučuje ministerská expertní komise jednat o technickém provedení vydání majetku s vládní komisí na společném zasedání.

 

3.      Do příštího jednání MEK připraví členové komise písemně návrhy organizací, které zastupují, ke zřízení tzv. církevního fondu. Záležitost fondu nebude spojována s hledáním budoucího modelu financování nahrazujícího zákon 218/49.

 

4.      Členové komise se vyjádří znovu ke všem známým modelům financování a uvedou jejich preference.

 

 

Zapsala : J. Řepová