V.

 

 

Výsledky připomínkového řízení

 

 

Materiál MK byl předmětem připomínkového řízení podle čl. II Jednacího řádu vlády. Protože je materiál předkládán jako výsledek práce obou komisí pro otázky vztahu státu a církví, byl navíc předložen k připomínkám všem členům vládní a ministerské expertní komise pro otázky vztahu státu a církví.

 

Žádné připomínky neuplatnila tato připomínková místa: MŽP, ČNB, MDS, MMR , ČNB, PhDr. Herold, PhDr. Petráňová (oba z ministerské expertní komise), Ing. J. Zahradil (vládní komise). Materiál se předkládá bez rozporů.

 

Připomínky byly následně projednány ministerskou expertní komisí dne 2.12. 1999.

 

Obecné připomínky

 

·        MF, MSpr, MV, MPSV a další : Materiál neodpovídá legislativním pravidlům vlády - nejasný je název "Zásady".

 

Stanovisko MK: Jde o materiál, který je předkládán jako výsledek práce obou komisí pro otázky vztahu státu a církví. Úmyslem předkladatele nebylo předložit věcný záměr zákona, ale použitím slova "zásad" navodil mylný dojem, že o takový materiál jde. Proto bylo označení "Zásady" v materiálu pro jednání vlády změněno na označení "Teze".

·        MPSV, MV, poslanci Ing. Talíř, Judr. Matulka a další : Materiál se nezabývá financováním církví a náboženských společností.

 

Stanovisko MK: Nedoplněno. V současné době problematika, jejíž nová úprava je navržena v "Tezích" a problematika financování CNS jsou upraveny 3 zákony. V budoucnosti by podle předloženého návrhu byla upravena 2 zákony. Jak je uvedeno též v úvodu předkládací zprávy, vyřešení problematiky financování CNS bude možné až po velmi složitých jednáních. I když bude MK podnikat kroky k tomu, aby toto jednání bylo co nejkratší, oddálilo by se snahou po úpravě jediným komplexním zákonem řešení navržené v "Tezích". Dále by ČR byla v různých zprávách o její legislativě kritizována zejména za vysoký početní cenzus pro registraci nových CNS (viz též poznámky drobným písmem v předkládací zprávě na str. 2 dole).

 

·        MPO : V usnesení je třeba termínovat úkol předložení paragrafovaného znění nového zákona.

 

Stanovisko MK: Nedoplněno s ohledem na složitost jednání s CNS. Přáním MK by bylo splnit tento úkol do 31.3.2000. Pokud však bude třeba tento termín do usnesení vlády doplnit, navrhuje MK termín 30.6. 2000.

 

·        ERC (k vymezení oblastí působení CNS podle teze č. 6 a k uzavírání dohod) : Zmínit oblast státního zdravotnictví, sociálních zařízení, veřejnoprávních médií, formulovat tak, aby nešlo o taxativní výčet oblastí, kde se předpokládá uzavírání dohod.

 

Stanovisko MK: Doplněn poslední odstavec komentáře u teze č. 6. Navíc vysvětleno i na poradě ministerské expertní komise 2.12.1999, že působení CNS, ale i uzavírání různých dohod a smluv v rámci právního řádu ČR platí pro všechny subjekty našeho práva, tj. včetně CNS. V zásadě č. 6 jsou uvedeny jen ty oblasti, v nichž jsou CNS přiznána práva nad rámec práv daných všem fyzickým a právnickým osobám. Toto vysvětlení bylo přijato.

 

V textu materiálu byla akceptována řada připomínek formální povahy, jako například : opravy citace Listiny, dalších zákonů a překlepů, vynechání duplicitních či nejasných formulací (např. "i jiná finanční nekázeň" v kvalitativních podmínkách v tezi č. 8), zpřesnění pojmů "sídlo" právnické osoby a "adresa" fyzické osoby, dikčně bylo upřesněno, že v případě registrace jde o registraci podle obecných předpisů o správním řízení s odkazem na zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), již ve věcném záměru zákona budou zakotveny pojmy, které budou používány v paragrafovaném znění (týká se 1. a 2. stupně registrace) apod., za které Ministerstvo kultury všem, kteří na formální nedostatky upozornili, velmi děkuje.

 

V rámci připomínkového řízení byly dodány i připomínky poslance JUDr. Matulky a JUDr. Chlebouna, které většinou nejsou kompatibilní s navrhovanými tezemi :

·        JUDr. Matulka sice souhlasí s rozdělením registrace do dvou stupňů a nemá výhrady proti navrženým početním cenzům, avšak má výhrady proti tomu, aby byla CNS ve 2. stupni registrace přiznána některá další práva oproti CNS v 1. stupni registrace. Tento svůj názor opírá o velmi podrobné argumenty, které vesměs vycházejí z Listiny základních práv a svobod.

·        JUDr. Chleboun nesouhlasí již se samotným rozdělením registrace do dvou stupňů. Tento svůj názor opírá rovněž o podrobnou interpretaci různých ustanovení Listiny.

 

 

Připomínky podle jednotlivých tezí

·        Teze č. 1 :

 

·        ERC : Vypustit větu o VŠ teologickém vzdělání a vázat na kvalifikační předpoklady určené v předpisech CNS.

·        MV : Navrhujeme specifikovat problematiku uzavírání dohod mezi státem a církvemi, pokud se týká jejich mezí a rozsahu.

·        MO : Podmínkou pro působení CNS v Armádě České republiky (AČR) je závazek o zajištění duchovní služby nejen na základě ekumenické spolupráce, ale i spolupráce mezi jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi. Dosud sice působí v duchovní službě AČR jen křesťanské církve, ale z důvodu konfesijní neutrality ČR je otevřena možnost pro působení i ostatním CNS. Působení duchovních v AČR nelze chápat jako "zastupování všech CNS působících v AČR". V současnosti existuje pouze dohoda o duchovní službě, uzavřená mezi Ministerstvem obrany, ERC a ČBK dne 3.6.1998. Ostatní CNS mohou však také uzavřít dohodu s Ministerstvem obrany o působení v duchovní službě. Působení všech duchovních v AČR musí pak být založeno na spolupráci, nikoliv však na společném zastupování všech CNS, působících v rezortu Ministerstva obrany. Navrhuji, aby požadavek na kvalifikační předpoklady pro působení v duchovní službě AČR zahrnoval "vysokoškolské vzdělání a teologickou přípravu, vyžadovanou jednotlivou CNS k vykonávání funkce duchovního", neboť ne všechny CNS poskytují svým duchovním vysokoškolské teologické vzdělání.

 

Stanovisko MK: Upraveno podle návrhu MO, což též doporučili členové ministerské expertní komise na jednání 2.12.1999 s tím, že se navrhuje jako přílohu do vlády přidat text dohody ERC a ČBK s MO. Současně byla v textu teze změněna formulace "dohody se nevylučují" na formulaci "dohody mohou být" a před slovo "Listina" doplněna Ústava ČR".

 

·        Teze č. 3 :

 

·        FŽO : Nepředpokládám, že by FŽO měla doplnit všechny náležitosti R1, tedy podle Z7 seznam 300 osob. Návrh : doplnit pouze náležitosti zapisované do registru CNS.

·        ERC : Za slovo "registrace" doplnit slova "aniž by bylo požadováno splnění podmínek pro 2. stupeň registrace ve věci početního cenzu a nepřetržitého trvání registrace v 1. stupni, s tím, že do určité doby ...".

·        ERC : V textu komentáře (str.3) ve 2. odst. doplnit větu ve 2. řádku takto "uplatněna kvantitativní podmínka pro 1. a 2. stupeň registrace po dobu existence recipované CNS, ani podmínka registrace CNS na území ČR".

 

Stanovisko MK: Akceptováno zpřesněním textu zásady i komentáře.

 

·        ERC : V textu zásady (4. a 5. řádek) nahradit slova "náležitosti vyžadované podle zákona již pro 1. stupeň registrace (viz zásada č. 8), slovy "náležitosti, které se zapisují do registru CNS".

 

Stanovisko MK: Akceptováno.

 

·        MV : Souhlasíme s tím, aby byl přiznám 2. stupeň registrace všem CNS, které budou registrovány podle dosavadní právní úpravy k datu účinnosti nového zákona.

 

Stanovisko MK: Děkujeme za výslovné uvedení souhlasu.

 

·        poslanec Ing. Talíř : Teze č. 3 určuje, že dosud uznané CNS budou uznány jen tehdy, předloží-li doplňující informace podle zásady č.8, ve které je řada nových povinností oproti zákonu č. 308/91 Sb. Pokud tuto povinnost nesplní, bude zahájeno řízení o zrušení registrace. Tento fakt je podle mě podstatným nikoli zpřesněním ale zpřísněním podmínek registrace, které se stávají tvrdšími než např. u občanských sdružení.

 

Stanovisko MK: Vysvětleno při následném osobním jednání, že zpřesnění co do náležitostí registrace CNS je navrhováno v souladu s CNS (současný zákon č. 308/1991 Sb. je kritizován většinou pro nepřesnosti ustanovení o registraci CNS). Upraveno pokud jde o církevní právnické osoby v komentáři teze č. 13, že obsah Evidence CPO bude ještě předmětem dalších jednání při přípravě paragrafovaného znění nového zákona.

 

·        MPSV : Z formulace vyplývá, že důvodem pro zahájení řízení o zrušení registrace by mohlo být i pouhé nesplnění údajů o evidovaných CPO. To by bylo bezpochyby nepřiměřenou sankcí - lze řešit jednoduše vyřazením příslušné CPO z evidence. Z hlediska právní jistoty je nepřijatelná myšlenka retroaktivního zrušení recepce ke dni účinnosti zákona.

 

Stanovisko MK: Akceptováno zpřesněním textu teze i komentáře.

 

·        Teze č. 4 :

 

·        senátor dr. Havlíček, FŽO : FŽO sdružuje ŽO, tedy právnické osoby, které jsou "společenstvím fyzických osob. Návrh : doplnění "společenství fyzických a/nebo právnických osob s vlastní strukturou ..."

 

Stanovisko MK: Akceptováno vynecháním slova "fyzických", což doporučila ministerská expertní komise na jednání 2.12.1999 včetně autorů připomínky.

 

·        ERC : Výslovně vyjádřit, že právnická osoba či společenství, které není registrováno podle tohoto zákona nesmí používat název "církev" nebo "náboženská společnost".

 

Stanovisko MK : Akceptováno doplněním textu.

 

·        ERC, dr. Petrus, dr. Kejř :. Pojem CNS vymezit pozitivně.

·        MV : Doporučujeme zakotvit kombinaci pozitivního vymezení pojmu CNS s negativním vymezením znaků, které jsou s tímto pojmem v rozporu.

·        MV : Část definice za slovem "popř." v 1. odst. na str.4 doporučujeme zrušit, neboť poskytování služeb sociálních, zdravotních a dobročinných není hlavním účelem založení CNS, ale jde o případnou součást jejich činnosti.

·        ERC : Za slova "... a dobročinné" doplnit slova "a obdobné".

·        poslankyně dr. Buzková : Definice příliš rozsáhlá a zahrnuje aktivity, které nemusí nutně každá CNS považovat za součást svého poslání. Ponechat po slova "...a bohoslužby", rozhodně ponechat negativní vymezení.

 

Stanovisko MK: Akceptováno pozitivní vymezení s připojením negativních znaků, které jsou s tímto pojmem v rozporu.

 

·        FŽO : Akceptuje návrh vládní komise v případě pojmu věřící.

·        MPO : Možno použít pojem "stoupenec", což lze považovat za vhodný ekvivalent pojmu "věřící".

 

Stanovisko MK: Akceptován návrh FŽO, tj. ponecháno původní označení "osoba hlásící se k CNS".

 

·        Teze č. 5 :

 

·        mpř. vlády Bašta (Rada vlády pro NNO) : Doporučujeme, aby výroční zpráva byla vyžadována u CNS již v 1. stupni registrace. Nový zákon o spolcích přinese tuto povinnost také občanským sdružením, s nimiž je postavení církevních subjektů v 1. stupni registrace srovnáváno.

·        MPSV : Povinnost předkládat výroční zprávu není v souladu s ústavně garantovanou nezávislostí CNS a mohla by být vykládána jako nepřípustná ingerence státu.

·        poslanec dr. Matulka : Nepovažuji za nutné ani za vhodné požadovat jakékoli výroční zprávy, popř. by bylo možné zveřejnit jednu zprávu za celé 10leté čekatelské období.

·        senátor dr. Havlíček : Precizovat náležitosti výroční zprávy a zprávy o hospodaření CNS s tím, že by tyto zprávy neměly vydávat jen vybrané CNS.

 

Stanovisko MK: Navrhujeme předkládání zpráv zachovat, což též podpořila ministerská expertní komise na jednání 2.12.1999 (hlasování : 13x pro, 1x proti, 1x zadržení se hlasování). Náležitosti výročních zpráv budou precizovány v paragrafovaném znění s tím, že např. u zprávy o hospodaření by mohla být úprava převzata z připravovaného zákona o spolcích.

 

·        Teze č. 6 :

 

·        MV : Pokyn ministra MŠMT je pouze vnitřním aktem řízení a nikoli právním předpisem. Nelze proto na něj v textu právního předpisu odkazovat.

·        MŠMT : Upozornění na čl. 16 odst. 3 Listiny, podle kterého musí být podmínky vyučování náboženství na státních školách stanoveny zákonem.

 

Stanovisko MK: Neupraveno. Navrhujeme ponechat v textu teze, že vyučování náboženství na státních školách má být vyhrazeno pouze CNS registrovaným ve 2. stupni Bližší podmínky je dle našeho názoru třeba stanovit v odpovídajících zákonech v rezortu MŠMT (nikoli, jak upozorňuje MV, např. pokynem ministra školství, mládeže a tělovýchovy).

 

·        Teze č. 7 :

 

·        FŽO : Předpokládá se, že tato Z je chápána doslovně - kvantitativní podmínky budou relevantní pro přiznání registrace, nikoli pro další existenci CNS.

 

Stanovisko MK: Akceptováno úpravou textu.

 

·        MŠMT : Počet 300 dospělých osob hlásících se k CNS dostačující pro registraci CNS se zdá být velmi nízký. Rovněž jsem názoru, že požadavek určitého počtu let trvání CNS, který je zakotven v rakouském zákoně, má své opodstatnění.

 

Stanovisko MK: Neakceptováno. Právě s ohledem na diskuse s různými názory na výši početních cenzů jsme navrhli převzít rakouskou právní úpravou. Druhou z věcí ministerská expertní komise odmítla pro velmi obtížnou a spornou prokazatelnost.

 

Teze č. 8 :

 

·        dr. Kejř : V bodě f) by bylo možné doplnit, jaké vzdělání má mít osoba vykonávající duchovenskou činnost (CNS by měla mít v tomto smyslu povinnost uvést, kdo může být podle jejích zřízení povolán k této službě).

 

Stanovisko MK: Neakceptováno, nelze CNS předepisovat úroveň vzdělání duchovních.

 

·        MZdr - zásadní připomínka : Přestože první odrážka cit. bodu mj. stanoví podmínku, že učení nebo činnost CNS nesmí být v rozporu s právním řádem ČR, nepovažujeme toto za dostatečné vyjádření z hlediska možnosti odmítání zdravotní péče věřícími, především rodiči ve vztahu k jejich nezletilým dětem, zejména v případech, kdy tato zdravotní péče není vymezena v právních předpisech jako "povinná". Proto požadujeme do tohoto bodu zásad jako další kvalitativní podmínku zpracovat text : "učení CNS nesmí zakazovat věřícím přijmout zdravotní péči, odpovídající jejich zdravotním potřebám nebo jednotlivé výkony zdravotní péče ani nesmí k takovému postoji nabádat".

 

Stanovisko MK: Akceptováno v redukovaném znění, které doporučila ministerská expertní komise 2.12.1999. Pokud bude MZdr trvat na plném znění, MK s tím souhlasí.

 

 

·        ERC: V odst. Kvalitativní podmínky - čtvrtá hvězdička - Vypustit v závěru věty slova "ke zprostředkování své víry" (na základě dosavadního textu by totiž mohla být např. zpochybňována oprávněnost ke zpovědi).

 

Stanovisko MK: Akceptováno, text upraven po jednání na ministerské komisi 2.12.1999.

 

·        ERC : V odst. náležitosti registrace - obsah základního dokumentu vypustit text písm. h), neboť zpravidla nejsou tyto záležitosti výslovně uváděny v základním dokumentu)vypustit v písm. i) úvodní slovo "podrobné" (podrobnosti o hospodaření jsou zpravidla obsaženy až v navazujících dokumentech)doplnit v písm. l) na úvod slovo "základní" v návaznosti na základní dokument jsou práva povinnosti konkretizovány zpravidla až v navazujících dokumentech).

 

Stanovisko MK: Akceptován pouze návrh úpravy bodu i) po jednání ministerské expertní komise 2.12.1999 (za přítomnosti zástupců ERC), kde dále byla vypuštěna podmínka úředního ověření podpisů.

 

·        Teze č. 9 :

 

 

·        FŽO, ERC : Zvážit vypuštění uvádění bydliště vůbec (ne jen na žádost FŽO).

·        MZV : V případě, že CNS žádá o vynechání bydliště osob, které jsou statutárním orgánem či jeho členy, z údajů v Registru CNS (a jeho nahrazení např. adresou sídla CNS), navrhuji, aby k Registru CNS byla připojena příloha neveřejného charakteru, ve které by mohly být uvedeny vynechané údaje.

 

Stanovisko MK: Akceptováno převzetím návrhu MZV.

 

·        ČBK : Pro zrušení registrace je věcně příslušný soud. Nepřijatelný je princip retroaktivity.

·        MV : Doporučujeme zakotvit důvody zrušení registrace na základě zahájeného správního řízení ze strany státního orgánu.

 

Stanovisko MK: Neakceptováno na základě jednání ministerské expertní komise, na které byli přítomni i zástupci ČBK. Pro zrušení registrace bylo doposud navrhováno správní řízení (stejně jako u registrace), které je přezkoumatelné soudem. Doporučuje se tuto symetrii zachovat. Důvody zrušení registrace budou zpřesněny v návrhu paragrafovaného znění.

 

·        MV : K 2. odst. na str. 9: není patrno, jak se projeví "výmaz z registru". Jestliže se CNS prostě z registru vypustí, bude obtížné zjišťovat, k jakému datu se tak stalo a bude zřejmě nezbytné neustále porovnávat stav registru, popř. žádat o vydání potvrzení z registru. To by mělo značný dopad v oblasti uzavírání manželství CNS. Domníváme se, že by měla být zakotvena oznamovací povinnost MV, či hledán jiný efektivní způsob aktualizace informací na tomto úseku, aby se předešlo tomu, že by do matriky bylo zapsáno uzavření manželství před CNS, která již nebude mít takovou způsobilost. Navrhujeme, aby výčet údajů zapisovaných do registru CNS byl stanoven taxativně.

 

Stanovisko MK: Nenavrhujeme se žádnou změnu oproti současnému stavu, o potížích s aplikací současných zákonů nevíme. Změny nedoporučila ani ministerská expertní komise na jednání 2.12.1999.

 

·        Teze č. 10 :

 

·        prof. Pavlíček : Doporučená úprava, která by znamenala, že všechny dosavadní CNS budou registrovány ve 2. stupni, postrádá analýzu, co to bude znamenat pokud jde o jednotlivé náboženské organizace - např. jehovisty a jiné sekty v případě sňatku atd. Zejména v případě sňatků jde nepochybně o rozpor s platnou ústavní úpravou, neboť stát přenáší na CNS některé své funkce.

·        MV : Považujeme za nezbytné, aby "další práva" (např. uzavírání manželství) byla přiznána jen některým CNS.

·        MŠMT : Souhlasíme s návrhem, aby pouze církvím, registrovaným ve 2. stupni, bylo přiznáno právo zakládání církevních škol, církevních předškolních a školských zařízení, vyučování náboženství na státních školách a uzavírání sňatků. Při registraci je bezpodmínečně nutné uvést do souladu podmínky právní existence církevních náboženských společností se správním řádem naší společnosti a zabezpečit ochranu občanů, především dětí a mládeže, před možností nežádoucího legálního působení společností typů nebezpečných sekt.

·        poslankyně dr. Buzková : Podkládám za nešťastné, že nový zákon nadále zachází s církevními školami jinak, než s ostatními nestátními subjekty. Ani R1 a ni R2 by neměly řešit vyučování náboženství na státních školách - jde o právo dětí, nikoli CNS a odpovědnost za toto naplnění by měla příslušet škole (např. kvalifikace vyučujícího).

·        MSpr.: Ke způsobu promítnutí navrhovaného řešení do právního řádu - nastíněného v navržené "Zásadě č. 10" - doporučujeme v návrhu věcného záměru doplnit i základní představu o obsahu příp. právních norem, určených k provedení navrhovaného řešení ve smyslu čl. 4 odst. 1 písm. d) bod 2. Legislativních pravidel vlády.

 

Stanovisko MK: Akceptováno. Nebyla akceptována pouze připomínka paní poslankyně dr. Buzkové s vysvětlením, že CNS registrované v 1. stupni mohou též zakládat školy, ale pouze soukromé, nikoli tzv. církevní školy, pro které je podstatné zvýhodněné financování vůči školám soukromým (církevní školy jsou financování v neinvestičních nákladech jako školy státní- v 1. Stupni mohou CNS zakládat soukromé školy). Akceptování její připomínky by znamenalo patrně značný nárůst výdajů ze státního rozpočtu.

 

·        MZV : Doporučuji pro povolení výjimky ze zákonem daného způsobu porážky zvířat (zákon na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb.) stanovit podmínku, že tento způsob je v učení dané CNS prokazatelně zakotven po dobu delší než je navrhovaných 20 let (některé sekty vznikly např. už v průběhu 60. let).

·        poslankyně dr. Buzková: Má-li být doba pro R 2 10 let, pak do R2 nemohou patřit ty, které se týkají samotných bohoslužebných obřadů - církevní sňatky, rituální porážka, mlčenlivost pověřených osob. Je nezbytné tyto výjimky připustit již pro R1 a ošetřit je dodatečnými podmínkami. 10 let - příliš dlouhá doba.

·        ministerská expertní komise 2.12.1999 : Vyhradit pro CNS ve 2. stupni registrace.

 

Stanovisko MK: Návrh ministerské expertní komise byl akceptován v textu tabulky. Z textu komentáře však nebyl vynechán popis problému, tj. prostor ke zvážení připomínek MZV a paní poslankyně Buzkové. K "definitivnímu rozhodnutí o této věci by MK přivítalo vyjádření věcně příslušných rezortů.

 

·        MZV : K výjimce z § 8 zákona o svobodě náboženské víry a postavení CNS č. 308/1991 Sb., dávám ke zvážení, aby ze státem uznané povinnosti mlčenlivosti existovala výjimka v případě trestního stíhání.

 

Stanovisko MK: Nelze akceptovat vzhledem k Listině

 

·        MF :Z hlediska zákona o daních z příjmů nemáme k předloženému materiálu zásadní připomínky, neboť "daňové postavení" církví a náboženských společností zůstává stejné - tedy právnické osoby zdaňující své příjmy jako subjekty, které nejsou zřízeny za účelem podnikání (§ 18a násl. ZDP). Návrh pravděpodobně vyřeší problém jednoznačnosti vzniku a vymezení náboženských společností. Vhodné by však bylo dopracovat část registrace církví tak, aby každá jednotlivá církev byla jednou právnickou osobou. V současné době tvoří problém skutečnost, že s ohledem na nejednoznačnost stávajících předpisů nevystupuje příslušná církev (zejména u větších z nich) v právních vztazích jako jediný právní subjekt, ale do právních vztahů vstupují samostatně i určité stupně řízení těchto církví.

 

Stanovisko MK: Nelze akceptovat, protože by návrh, aby organizační jednotky CNS nemohly být právnickými osobami, bylo jasné porušení Listiny.

 

·        MF : Z hlediska uplatňování zákona o dani z přidané hodnoty je třeba uvést : Vycházíme-li z předpokladu, že registrovanými církvemi, registrovanými náboženskými společnostmi a registrovanými svazy registrovaných CNS uvedenými v "zásadách" jsou myšleny právnické osoby, přičemž se jedná o subjekty, které nejsou založeny nebo zřízeny za účelem podnikání ve smyslu § 2 odst. 2 písm. x) zákona o dani z přidané hodnoty. U takovýchto "neziskových" subjektů jsou osvobozena od daně zdanitelná plnění prováděná v rámci hlavní činnosti, zdanitelnými plněními podléhajícími dani jsou plnění uskutečněná v rámci činnosti vedlejší (hospodářské). Hlavní činnosti jsou činnosti, k nimž byly tyto subjekty založeny nebo zřízeny. Podrobnější informace k uplatnění DPH "neziskovými" subjekty jsou uvedeny v metodickém pokynu MF ČR č. D-100, Cenový věstník č. 1/98. Pokud výše uvedený předpoklad je správný, nemáme k zásadám z hlediska DPH připomínky. Pokud není správný, žádáme o podání podrobnějšího vysvětlení.

·        MF : Ve smyslu zákonů o dani z nemovitostí a dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí jsou daně z pozemků, daně ze staveb, daně dědické a daně darovací osvobozeny státem registrované církve a náboženské společnosti. Tato daňová výhoda je poskytována státem bez ohledu na velikost registrované církve či náboženské společnosti. Pokud se tedy stát rozhodně uznat a registrovat za předem daných a stanovených podmínek i menší církve a náboženské společnosti, které za současného stavu nesplňují početní cenzus (1. stupeň registrace), bude nutno na tyto subjekty pohlížet z hlediska platného daňového osvobození stejně jako na dosud státem uznané církve a náboženské společnosti a přiznat jim i v daňové oblasti stejná práva a povinnosti. V souvislosti s platnými daňovými výhodami považujeme proto za nezbytné ujasnit před návrhem paragrafového znění preference vyššího stupně registrace a v případě, že bude navrhovatel zákona přesvědčen o tom, že by výše uvedené daňové výhody měly být vztaženy pouze na druhý stupeň registrace CNS, potom považujeme, aby součástí návrhu tohoto zákona byl i návrh na změnu daňového zákona. Návrh na změnu daňového zákona by měl obsahovat novou formulaci předmětné části daňového zákona. Návrh musí být dostatečně odůvodněn.

 

Stanovisko MK: Akceptováno, navrhuje se zachování současné dikce uvedených zákonů.

 

·        MF :Pokud jde o návrh (rovněž obsažený v bodě 10 zásad) poskytnou celní úlevy podle § 118 vyhl. Č. 136/1998 Sb. o osvobození zboží od dovozního cla (v materiálu je nesprávně uvedeno č. vyhl. Jako 236/1998 Sb.) pouze církvím registrovaným ve 2. Stupni, upozorňujeme, že tento záměr by podle našeho názoru vyžadoval novelizaci uvedeného právního předpisu, neboť uvedené ustanovení osvobození od cla váže pouze na registraci státem - bez rozlišení jejího stupně. K tomuto navrhujeme dva způsoby řešení. Prvním řešením je zapracovat v odpovídajícím znění i ustanovení § 118 vyhl. č. 136/1998 Sb. ve znění vyhlášky č. 125/1999 Sb. a tímto zákonem ustanovení § 118 vyhlášky zrušit. Dalším řešením je, že Ministerstvo kultury dá Ministerstvu financí včas podnět, aby byla vyhláška č. 136/1998 S.. v platném znění novelizována a to tak, aby novela vyhlášky nabyla účinnosti ve stejný den jako nabude účinnosti připravovaný zákon.

 

Stanovisko MK: Děkujeme, novelizace se navrhuje (v tabulce je návrh určení jen pro R2) -MF budeme včas informovat.

 

·        poslankyně P. Buzková : Nedořešeno působení CNS v armádě a ve vězeňství - zachovat konfesní neutralitu - jasně řešeno, s kým státní orgány dohodu uzavřou, komu ji odmítnou včetně případného soudního přezkumu.

 

Stanovisko MK: Akceptováno již textem teze č. 1, protože dohody budou uzavírány "nárokově" v případě, že CNS splní všechny zákonem dané podmínky.

 

 

·        Teze č. 11 :

 

·        ERC, dr. Kejř, MŠMT : Svazy registrovaných CNS registrovat u MK.

·        MV : Souhlasíme s názorem, že pokud mají mít svazy registrované církvemi povahu zájmových sdružení právnických osob podle § 2. f občanského zákoníku, je na místě, aby pro ně platila úprava uvedená v občanském zákoníku.

·        ERC : Navrhuje se, aby byly registrovány též svazy registrovaných CNS, na něž se budou přiměřeně vztahovat ustanovení tohoto zákona o CNS.

 

Stanovisko MK: Do textu teze byla (po jednání ministerské expertní komise 2.12.1999) zařazena další varianta podle návrhu ERC.

 

·        ERC : Vypustit z textu zásady poslední větu.

 

Stanovisko MK: Akceptováno.

 

·        Teze č. 12 :

 

·        dr. Petrus : Zcela správně a přesně navržena úprava pracovněprávních vztahů osob vykonávajících duchovenskou činnost. Součástí jejich služebního poměru k CNS, který se má řídit vnitřními předpisy CNS, by měly být i otázky platové.

·        ERC : Znovu navrhujeme, aby v textu zásady nebyl používán pojem "pracovněprávní" (prozatím je vhodnější tyto vztahy nepojmenovávat a pouze uvádět "úprava vztahů CNS a osob vykonávajících duchovenskou činnost"). Závěr poslední věty zásady navrhujeme formulovat takto : "...aby byla jednoznačné, od kterých ustanovení zákoníku práce se nemohou vnitřní předpisy CNS odchýlit (těchto ustanovení bude podstatně méně než těch, u nichž bude umožněna odchylná úprava). Obdobná připomínka - poslanec Ing. Pilip.

·        MV : ustanovení navrhujeme vyjádřit jednodušším a jednoznačným způsobem. Upozorňujeme na rozpornost dikce, kdy se má v dalším textu upřesnit vztah mezi zákoníkem práce a vnitřními předpisy CNS. Právě proto, že tento vztah není dán, stanoví se zvláštní náležitosti služebního vztahu samostatně. Navrhovatel opomenul zmínit pracovně právní vztahy občanských zaměstnanců.

·        Chleboun : Zásadu je třeba vyjádřit jednodušším a jednoznačným způsobem. Předkladatel opět nepochopil smysl vlastního návrhu, když v dalším textu slibuje upřesnit vztah mezi ZP a vnitřními předpisy. Právě proto, že tento vztah není dán, stanoví se zvláštní náležitosti služebního vztahu samostatně (mimo ZP). Navrhovatel opomenul zmínit pracovněprávní vztahy "občanských" zaměstnanců.

·        MPSV : Zásadní připomínky MPSV, k nimž proběhlo dne 1.12.1999 jednání náměstků MPSV a MK a dalších pracovníků jednání na MPSV. Následně se pracovník MPSV zúčastnil i jednání ministerské expertní komise 2.12.1999, aby byla zajištěna maximální informovanost o daném problému mezi MPSV a CNS.

 

Stanovisko MK: Byl upraven text teze a komentáře s tím, že MPSV je připraveno konzultovat návrh znění příslušných ustanovení při zpracování textu nového zákona. Současně bylo vysvětleno, že ustanovení týkající se např. problematiky sociálního pojištění budou předmětem řešení až při řešení problematiky financování CNS. V této tezi je pouze ta část problematiky, které musí být součástí základního dokumentu CNS.

 

 

 

 

·        Teze č. 13 :

 

·        FŽO, ERC - Z čistě teoretického právního hlediska není zcela zřejmé, zda je zápis do Registru pouze deklaratorní nebo zda jde o konstitutivní akt.

·        ČBK : Navrhuje se text : Evidence CPO má deklaratorní charakter s tím, že účinky nabytí právní subjektivity vůči tzv. třetím osobám nastávají dnem zřízení této právnické osoby příslušným církevním zřizovatelem. Zápis do evidenčního listu bude proveden do 30 dnů ode dne oznámení. Obdobná připomínka - poslanci Ing. Pilip a Ing. Talíř.

·        MV : Nepovažujeme za vhodnou dikci, že evidence CPO má mít deklaratorní charakter, když s její existencí mají být spojeny účinky uvedené v zákoně. Doporučujeme zvážit vyjádření v tom směru, že na zápis do evidence mají nárok všechny subjekty splňující podmínky dané zákonem.

·        MPSV : Formulace týkající se CPO je nepřesná a zavádějící. Podle platné úpravy má evidence nikoli konstitutivní, ale pouze deklaratorní charakter. Tzn., že vznik těchto právnických osob není vázán na akt evidence správním orgánem, ale v souladu s ústavně garantovanou autonomií na ustanovení příslušným církevním orgánem podle vnitřních církevních předpisů. Toto rozlišení má zásadní význam jak pro výklad, tak aplikaci vlastního zákona. Je proto bezpodmínečně nutné, aby v materiálu byla jednoznačně a srozumitelně vyjádřena.

·        MZV : Doporučuji upřesnit znění zásady, která by v navrhované podobě mohla dostat do kolize s čl. 16 Listiny tak, aby její deklaratorní charakter byl nezpochybnitelný. Vázat nabytí právní subjektivity na zápis do Evidenčního listu CPO postrádá základní úmysl, tj. respektování deklaratornosti tohoto aktu.

·        poslanec Ing. Talíř : Č. 13 hovoří (CPO) a v textu tvrdí, že tím nejsou myšleny církve samé. V řadě dokumentů dodaných komisi a také např. v příloze č. 4 Zásad, jsou jako CPO uváděny části církví (farnosti, sbory apod.). Je tedy farnost či sbor mající právní subjektivitu CPO nebo ne? Č. 13 je podle mě snaha o kulatý čtvereček. Druhá část první věty zásady popírá první část. Navíc se v textu uvádí, že stát bude posuzovat podmínky vzniku příslušné CPO. Zde dochází k rozporu s čl. 16 LZPS, který hovoří o tom, že církve ustavují své orgány....atd. nezávisle na státních orgánech. Připomenu-li nejasnou definici CPO, vynořuje se řada dalších reálných obav, které jistě ministerstvo při návrhu zásad nemělo v úmyslu, ale výklad Zásad je umožňuje. Zcela reálnou snahou v zásadách je zabezpečení jistoty tzv. "třetích osob" k církevním právnickým osobám. Jsem si jist, že toho lze dosáhnout jinak, například aby samy církve potvrzovaly na žádost postavení a statut CPO, kterou zřizují.

·        mpř. vlády Bašta (Rada pro NNO) : Kompetenci Rady vlády pro NNO se týká především Z 13, kde předkladatel navrhuje zřízení Evidenčního listu CPO, kde budou tyto subjekty evidovány. Nabytí právní subjektivity je vázáno na den zápisu do tohoto evidenčního listu. Půjde o veřejný seznam. Tento princip lze uvítat, protože v současné době nejsou veřejně známé údaje o těchto subjektech (účelová zařízení CNS). Lze uvítat také návrh na sjednocení terminologie týkající se těchto subjektů.

·        MZV : Navrhuji, aby jako v připomínce k Z 9, aby z návrhu na evidenci CPO byly z Evidenčního listu CPO vynechány údaje o bydlišti osob, které jsou statutárním orgánem CPO nebo jeho členem.

 

Stanovisko MK: Zásada byla upravena tak, aby vyzněla jednoznačně deklaratorně. Text údajů zapisovaných do registru není uveden jako závazný. Obsah Evidence CPO bude upřesňován při přípravě paragrafovaného znění nového zákona. Současně se bude jednat i o možnosti, že CNS některé údaje (např. jméno a příjmení osoby, která je statutárním zástupcem CPO) budou potvrzovat samy.

 

 

Na závěr připojujeme :

 

·        seznam zkratek : ČBK = Česká biskupská konference, ERC = Ekumenická rada církví, FŽO = Federace židovských obcí,

 

·        seznam členů vládní a ministerské expertní komise (v obou je předsedou ministr kultury, místopředsedou jeho 1. náměstek) :

 

-         Komise vlády ČR pro otázky vztahu státu a církví : P. Buzková, L. Hejdánek, D. Matulka, A. Pejchal, I. Pilip, J. Sokol, J. Taliř, J. Zahradil, J. Chleboun,

 

-         Ministerská expertní komise : M. Brož (ERC), J. Čáp (ERC), J. Daníček (FŽO), K. Fojtík (ERC), I. Havlíček, V. Herold (AV), J. Kallistová (ČBK), J. Kejř (AV), T. Kraus (FŽO), J. Milotová (FŽO), S. Novotný (ČBK), A. Opatrný (ČBK), L. Pavlát (FŽO), V. Pavlíček (VŠ), L. Petráňová (AV), V. Petrus (AV), P. Příhoda (ČBK), M. Slabihoud (ERC), B. Stebel (ERC), D. Štys (ČBK), J.R. Tretera (VŠ)