II.

 

Předkládací zpráva

 

I. Úvod

 

Návrh zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností a o změně některých dalších zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech) se předkládá na základě usnesení vlády č. 715 ze dne 19. července 2000, kterým vláda v bodě č. I schválila věcný záměr zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností a uložila v bodě č. II ministru kultury zpracovat a vládě předložit do 30. června 2001 návrh zákona s tím, že do tohoto návrhu budou zapracovány připomínky vlády a dále budou vzaty v úvahu připomínky obsažené ve stanovisku Legislativní rady vlády.

 

Návrh zákona má nahradit současný zákon č. 308/1991 Sb., o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností, a zákon č. 161/1992 Sb., o registraci církví a náboženských společností. Úroveň náboženské svobody daná Listinou základních práv a svobod, která je přinejmenším srovnatelná s úrovní náboženské svobody v zemích Evropské unie, zůstane podle návrhu nového zákona zachována.

 

Navrhovaná právní úprava byla Ministerstvem kultury (dále jen "ministerstvo") projednávána v komisích pro otázky vztahu státu a církví, tj. jak v komisi vlády ČR pro otázky vztahu státu a církví, schválené vládou dne 27. ledna 1999 usnesením č. 79/1999, tak v ministerské expertní komisi, jmenované ministrem kultury na základě jeho příkazu č.7/1999 dne 1.4. 1999.

 

Cílem navrhovaného zákona je, jak již bylo uvedeno v jeho věcném záměru, řešit především dva závažné problémy, a to :

 

a)      liberalizaci přístupu k získávání právní subjektivity pro církve a náboženské společnosti s menším počtem věřících,

b)      zajištění jistoty třetích osob ve zpřesnění a rozšíření ustanovení o registraci a zavedení rejstříků právnických osob, registrovaných nebo evidovaných podle navrhovaného zákona.

 

Liberalizace přístupu k získávání právní subjektivity církví a náboženských společností se má dle navrhovaného zákona řešit postupným nabýváním práv podle tohoto zákona. Tato práva jsou rozdělena na ta, která jsou :

·        individuálními a kolektivními právy náboženské svobody, která jsou odvozena z Listiny základních práv a svobod,

·        tzv. zvláštními právy, tj. právy, která nesouvisí s náboženskou svobodou, ale jednak je jimi umožněn výkon určitých činností, které sice nejsou náboženskými činnostmi ve vlastním slova smyslu, ale církve a náboženské společnosti se na nich v demokratických státech tradičně podílejí, jednak jsou typu zvláštního přístupu k penězům daňových poplatníků ( v současné době přímé financování ze státního rozpočtu).

Výkon zvláštních práv je přitom, stejně jako v ostatních demokratických státech, navrhován přiznat pouze subjektům, u nichž stát může na základě jejich delšího působení garantovat, že jde o subjekty, jejichž důvěryhodnost po dobu jejich působení nebyla závažným způsobem zpochybněna, a které navíc např. pro působení ve veřejné sféře mají patřičné odborné zázemí.

 

V seznamu oblastí veřejné sféry, v nichž je přiznáváno registrovaným církvím oprávnění k výkonu zvláštních práv, jsou jen ty oblasti veřejné sféry, za které každý demokratický stát přebírá zvláštní odpovědnost (zejména vězeňství a ozbrojené síly ČR). Protože se registrací církev a náboženská společnost stává právnickou osobou podle občanského zákoníku, má stejná práva působit i v jiných oblastech veřejné sféry, a to za stejných podmínek jako ostatní právnické osoby. V navrhované právní úpravě tedy nejsou v souvislosti s vymezením zvláštních práv uvedeny takové oblasti veřejné sféry jako je např. zdravotnictví či sociální zařízení, v nichž je umožněno mezi právnickými osobami (tj. včetně církví a náboženských společností, svazů církví a náboženských společností a církevních právnických osob) uzavírat dohody podle občanského zákoníku o jejich působení v zařízeních jako jsou nemocnice, sociální zařízení apod.

 

V návrhu usnesení je navržen úkol pro ministry obrany, spravedlnosti a školství, mládeže a tělovýchovy, aby zpracovali v součinnosti s ministrem kultury návrh na zajištění výkonu zvláštních práv. V současné době se výkon těchto zvláštních práv provádí na základě dohod mezi ministerstvem obrany a vězeňskou službou na jedné straně a Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví na straně druhé. Navrhovanou úpravou je registrovaným církvím a náboženským společnostem za stanovených podmínek přiznáno oprávnění k výkonu příslušných zvláštních práv. Výkon těchto zvláštních práv se však provádí na základě dohod s tím orgánem státní správy, který je k tomu příslušný podle kompetenčního zákona. Je záměrem předkladatele navrhované právní úpravy, jak již bylo uvedeno ve věcném záměru zákona, aby podmínky tohoto působení byly jednak, pokud je to možné, sjednoceny, jednak aby podmínky tohoto působení byly dány zvláštní právní úpravou. To navrhovaná právní úprava umožňuje ustanovením § 7 odst. 3. Pokud jde o podmínky výkonu zvláštních práv, mohly by jimi být - vedle samozřejmého respektování zákonů a dalších právních norem upravujících danou oblast - např. závazky o působení duchovních na principu náboženské tolerance, na bázi spolupráce mezi jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi, kvalifikační předpoklady pro působení v těchto oblastech, délka praxe v církvi a náboženské společnosti pro výkon duchovenské činnosti v ozbrojených silách ČR, způsob výběru duchovního orgány církví a náboženských společností, ale i jako je tomu v dohodě mezi ministerstvem obrany a Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví absolvování základní vojenské služby a v případě účasti v zahraniční misi znalost angličtiny. Ministra školství, mládeže a tělovýchovy se tento úkol týká jen ve velmi úzké oblasti, tj. v případě diagnostických ústavů a obdobných zařízení.

 

Registrací, tj. podle navrhovaného zákona registračním řízením podle obecných předpisů ve správním řízení (přezkoumatelnou soudy) při splnění navrhovaných podmínek (např. prokázání, že se k církvi a náboženské společnosti hlásí nejméně 300 dospělých občanů ČR nebo cizinců s trvalým pobytem v ČR) a předložení náležitostí podle navrhovaného zákona, se církev a náboženská společnost stává právnickou osobou ve smyslu § 18 odst. 2 písm. d) občanského zákoníku. Dalším řízením podle obecných předpisů ve správním řízení může registrovaná církev nabýt oprávnění k výkonu zvláštních práv, pokud splní podmínky navrhované zákonem (např. existuje jako registrovaná církev a náboženská společnost 10 let a hlásí se k ní tolik dospělých občanů ČR nebo cizinců s trvalým pobytem v ČR, kolik činí 2 promile obyvatel ČR podle posledního sčítání lidu) a předloží příslušné náležitosti podle návrhu zákona.

 

V principu získávání postavení právnické osoby a postupnosti nabývání oprávnění k výkonu zvláštních práv se naše republika nebude odlišovat od jiných vyspělých států, protože ani tam nejsou příslušná ona zvláštní práva udělována všem náboženským společenstvím, aniž by měly příležitost se svým působením ve společnosti etablovat. Měl-li by být tento přístup napadán v ČR co do neslučitelnosti s Listinou, pak by bylo v tomto smyslu třeba napadnout respektování dokumentů, které upravují oblast základních lidských práv a svobod Listiny i ve všech ostatních státech.

 

Liberalizace podmínek k získání právní subjektivity církví a náboženských společností je vyvážena stanovením podmínek vzniku a působení církví a náboženských společností. Tyto podmínky jsou stanoveny v souladu s Listinou základních práv a svobod, jak je podrobně uvedeno v důvodové zprávě. Podmínky byly formulovány též na základě současné znalosti stávajících a připravovaných právních úprav ve vyspělých demokratických státech. Cílem konkretizace těchto podmínek je zejména zabránit registraci nebezpečných náboženských sekt, tj. náboženských společností využívajících metody manipulace vůči dospělým osobám i dětem, které vedou k narušování rodinných vztahů a dalších sociálních vztahů, a které též s tímto záměrem utajují části svého učení či vazby na své zahraniční součásti. Speciálně je v těchto podmínkách, a to na základě zkušeností i z jiných států, vyzdvižena nepřípustnost zanedbávání povinné školní docházky či respektování zákona o veřejném zdraví.

 

V zájmu zajištění jistoty třetích osob byla nejen zpřesněna a rozšířena ustanovení o registraci, ale do návrhu nového zákona byla nově zařazena ustanovení týkající se způsobu zrušení registrace a evidence a zániku právnických osob podle navrhovaného zákona. Jako obrana proti spekulativnímu zakládání nových náboženských společenství s cílem obohatit se zneužitím náboženského cítění občanů je do návrhu zákona zařazeno jednak ustanovení, že v případě likvidace církve nebo náboženské společnosti může být (kladný) likvidační zůstatek využit jen ve prospěch registrovaných církví a náboženských společností, jednak že církev nebo náboženská společnost ručí za závazky církevní právnické osoby, kterou navrhla k evidenci (nikoli však za další právnické osoby, registrované nebo evidované podle jiných zákonů).

 

Nově se v zájmu zajištění jistoty třetích osob navrhuje zavedení rejstříků právnických osob, registrovaných nebo evidovaných podle navrhovaného zákona, tj. Rejstříku registrovaných církví a náboženských společností, Rejstříku svazů církví a náboženských společností a Rejstříku církevních právnických osob jako veřejných seznamů. Ustanovení o rejstřících církví a náboženských společností, jejich svazů a právnických osob od nich odvozených současně s ustanoveními o zániku těchto právnických osob reagují též na mnohé zahraniční zkušenosti zejména z postkomunistických států. Často tam za projev náboženské svobody bylo pokládáno přiznání státního uznávání značnému počtu náboženských společenství, z čehož následně vznikla nepřehledná situace v této sféře. Např. je téměř nemožné zjistit nejen počet takových společenství, ale dokonce i zjistit to, zda vůbec ještě vyvíjejí činnost.

 

Zavedení rejstříků právnických osob podle navrhovaného zákona se ukazuje jako nezbytné i z hlediska zkušeností s aplikací současně platného zákona, v němž je tato oblast vedení veřejných seznamů nedostatečně upravena. Problematické je i to, že současně platný zákon neobsahuje zmocnění k vydání vyhlášky ministerstva, kterou by bylo upraveno nejen vedení těchto seznamů, ale i výčet a vzory různých potvrzení vydávaných ministerstvem. Vyhláškou podle navrhovaného zákona bude umožněno žádoucí sjednocení této poměrně rozsáhlé agendy s obdobnou agendou vedenou jinými orgány státní správy. V této souvislosti se uvádí, že probíhají jednání ministerstva s Ministerstvem financí o možnosti vzájemné spolupráce ve věci možných úspor při vedení registrů veřejné správy (registr ekonomických subjektů).

 

 

II. Změny provedené v návrhu zákona oproti věcnému záměru zákona

 

II.1 Změny provedené na základě stanoviska Legislativní rady vlády

 

Ze stanoviska Legislativní rady vlády k návrhu věcného záměru zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví pro jednání vlády dne 19. července 2000 byly akceptovány plně anebo částečně tyto připomínky :

 

a)      K námitce, že návrh řeší pouze dvě podstatnější změny, byl zpracován text, z něhož vyplývá, že pod záměrně stručným vyjádřením dvou hlavních cílů navrhované právní úpravy jsou prováděny další podstatné změny, jak je popsáno výše.

 

b)      V souladu s návrhem Legislativní rady vlády se v návrhu zákona nepoužívá termín 1. a 2. registrace, ale registrace a oprávnění k výkonu zvláštních práv. Ministerstvo tento návrh přijalo i s ohledem na to, že zejména v některých mediálních vyjádřeních bylo původní označení chápáno jako klasifikace církví a náboženských společností, zatímco nová terminologie odlišuje práva podle Listiny od výše charakterizovaných zvláštních práv a lze i lépe vysvětlovat, že některá náboženská společenství o působení ve veřejné sféře neusilují.

 

c)      V návrhu bylo jednoznačně stanoveno, kdy církve a náboženské společnosti a od nich odvozené právnické osoby nabývají právní subjektivity, stejně jako bylo vymezeno, o kterých věcech a v jakém rozsahu jednají svým jménem.

 

d)      V návrhu zákona je stanoveno, že jiná právnická osoba než církev a náboženská společnost (nebo jejich svaz) nesmí používat ve svém označení název "církev" nebo "náboženská společnost".

 

e)      Nebylo sice možné upravit zákonem i zproštění povinnosti mlčenlivosti v případě zachování institutu zpovědního tajemství, avšak ministerstvo doplnilo k přiznání institutu zpovědního tajemství podmínku, že musí jít o tradiční institut církve a náboženské společnosti alespoň 50 let.

 

f)        Ministerstvo sice nevynechalo ustanovení, že si může vyžádat další informace od církve a náboženské společnosti při registračním řízení, ale na základě této připomínky specifikovalo, že jde o informace vztahující se pouze k návrhu na registraci.

 

g)      Ministerstvo nezačlenilo do návrhu zákona omezení subjektivních práv církví a náboženských společností (např. jejich podnikání a jinou výdělečnou činnost). Příjmy církví a náboženských společností se oproti současnému stavu neomezují, protože ministerstvo má za to, že smyslu působení církví odpovídá ustanovení o využití těchto prostředků převážně k naplnění cíle činnosti církví a náboženských společností. Bylo však v ustanoveních o zániku církve a náboženské společnosti doplněno, že kladný likvidační zůstatek v případě zániku církve a náboženské společnosti může být využit pouze na náboženské účely.

 

h)      V návrhu zákona zůstává úprava "pracovněprávního vztahu" osob vykonávajících duchovenskou činnost v církvi a náboženské společnosti na úrovni dané Listinou základních práv a svobod. Ministerstvo, v souladu s názorem Ministerstva práce a sociálních věcí, bude tento okruh problémů řešit až v návrhu právní úpravy financování církví a náboženských společností. Důvodem k tomu je to, že upřesnění zamýšlené ve věcném záměru zákona souvisí spíše s financováním církví a náboženských společností a navíc by si zjevně vyžádalo novelizaci zákoníku práce, zvláštních právních předpisů upravujících zejména celou oblast sociálního zabezpečení a podstatnou novelizaci zákona č. 218/1949 Sb.

 

Ze stanoviska Legislativní rady vlády nebylo možno akceptovat tyto připomínky :

 

a)      Dořešit právní postavení Římskokatolické církve na území České republiky s ohledem na její nadnárodní charakter, a to proto, že navrhovaná právní úprava vychází z principu konfesní neutrality dané Listinou a tudíž neupravuje specificky otázky žádné z církví a náboženských společností. Problematika statutárního orgánu Římskokatolické církve v České republice může být řešena ve smlouvě se Svatým stolcem.

 

b)      Mezi podmínky pro zrušení registrace církve a náboženské společnosti nebyla zahrnuta podmínka snížení počtu osob hlásících se k církvi nebo k náboženské společnosti pod 300 osob, protože ministerstvo ani jiný orgán státní správy nevedou evidenci osob hlásících se k církvi nebo náboženské společnosti.

 

c)      Nenavrhuje se zrušení ustanovení § 12 zákona č. 218/1949 Sb., o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem, ve znění pozdějších předpisů, protože toto ustanovení není v kolizi se zákonem o vysokých školách. Navíc ministerstvo nedoporučuje novelizaci zákona č. 218/1949 Sb. kromě nezbytnosti omezit přímé financování církví a náboženských společností podle tohoto zákona jen na církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv (tj. církve registrované podle současné právní úpravy).

 

d)      Nebyl akceptován návrh nezahrnovat mezi zvláštní práva církví a náboženských společností přímé financování ze státního rozpočtu podle zákona č. 218/1949 Sb., protože jednak i v jiných vyspělých státech je přístup k penězům daňových poplatníků umožňován až po jisté době (zpravidla více než 10 let, jak se předpokládá v návrhu zákona) působení těchto subjektů jako právnických osob, jednak akceptování tohoto návrhu by znamenalo značný nárůst mandatorních výdajů státního rozpočtu.

 

II. 2 Změny provedené ministerstvem

 

a)      Ministerstvo ve věcném záměru navrhlo dva přístupy k úpravě výkonu zvláštních práv církví a náboženských společností. Současné právní úpravy výkonu zvláštních práv jsou totiž značně nevyrovnané a je žádoucí je sjednotit tam, kde je to možné. Např. je toto sjednocení možné v kvalifikačních požadavcích na výkon zvláštních práv. Základem pro toto sjednocení vidí ministerstvo zejména v dohodě uzavřené mezi Ministerstvem obrany a ČBK a ERC, kterou je upraveno působení registrovaných církví a náboženských společností v Armádě ČR.

Protože je žádoucí, aby tato právní úprava konkretizující výkon zvláštních práv církví a náboženských společností nevybočovala z koncepce úpravy ve zvláštních právních předpisech, které ve své kompetenci navrhují Ministerstvo obrany, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo školství, nenavrhlo ministerstvo novelizaci těchto předpisů v předkládaném návrhu zákona. Vzhledem k tomu, že jde o výkon práv, které současně registrované církve a náboženské společnosti vykonávají z různých titulů, např. z dohod, a nově registrovaným církvím může být tento výkon přiznán nejdříve po 10 letech, navrhlo ministerstvo řešení problému nejednotné právní úpravy podle zvláštních předpisů řešit tak, jak je uvedeno v návrhu usnesení vlády, aby současně nebyl omezen způsob řešení této problematiky, i když má ministerstvo za to, že podmínky výkonu zvláštních práv církví a náboženských společností by měly být stanoveny přímo příslušnými zákony.

 

b)      Ministerstvo nenavrhuje novelizaci zvláštních právních předpisů v daňové oblasti, protože daňové úlevy dosud poskytované registrovaným církvím a náboženským společnostem jsou přinejmenším srovnatelné s daňovými úlevami poskytovanými občanským sdružením a dalším právnickým osobám, které působí např. v oblasti školství a vědy.

 

III. Vyhodnocení připomínkového řízení

 

Návrh zákona byl předmětem připomínkového řízení podle čl. II Jednacího řádu vlády a dále byl navíc předložen k připomínkám všem členům Komise vlády ČR pro otázky vztahu státu a církví a ministerské expertní komise pro otázky vztahu státu a církví.

 

V připomínkovém řízení bylo sděleno, že žádné připomínky neuplatňují tato připomínková místa: MSP, MDS, MZ, MŽP, ministr a vedoucí Úřadu vlády ČR, ČNB, Úřad pro ochranu osobních údajů, BIS, NBÚ, NKÚ, ČBÚ, Úřad pro veřejné informační systémy, SÚJB, Úřad průmyslového vlastnictví. Odbor kompatibility s právem ES Úřadu vlády ČR uvedl, že předmět návrhu zákona není právem ES upraven a předmět návrhu zákona komunitárním právem upraven a závěrem konstatoval, že návrh zákona není v rozporu s právem ES.

 

Připomínky k návrhu zákona byly zaslány těmito připomínkovými místy podle Jednacího řádu vlády : MF, MZE, MPSV, MV, MŠMT, MPO, MO, MZV, ČSÚ, SSHR, ÚOHS, ČÚZK a Kancelář prezidenta republiky. Zásadní připomínky byly uvedeny v připomínkách ČSÚ, MPO, MPSV, MV a MŠMT. K návrhu zákona byly jinak vzneseny většinou formální připomínky, za které předkladatel návrhu zákona velmi děkuje, protože vesměs přispěly ke zkvalitnění textu návrhu zákona. Protože připomínky k návrhu zákona byly, kromě formálních připomínek, disjunktní, byly projednány s jednotlivými připomínkovými místy individuálně a z tohoto jednání byl pořízen zápis o vypořádání připomínek. Tento způsob projednávání nebyl proveden jednak v případě připomínek MZE, SSHR, a ČÚZK, protože šlo o připomínky zpřesňující text návrhu zákona, které předkladatel akceptoval v plné šíři, jednak v případě připomínky ÚOHS, jejíž nepřijetí, i když jde o velmi zajímavý návrh, je dále vysvětleno.

 

Nabídnuté možnosti využít připomínkového řízení uplatnil individuálně z Komise vlády ČR pro otázky vztahu státu a církví pouze JUDr. Dalibor Matulka. Kolektivní stanovisko zástupců církví a náboženských společností v ministerské expertní komisi předložili tito členové ministerské expertní komise: D. Štys, J. Kallistová, M. Brož, J. Čáp, K. Fojtík, D. Herman, S. Novotný, A. Opatrný, M. Slabihoud, B. Stebel a D. Stehlík, navržení do této komise za ČBK a ERC. Členové navržení do ministerské expertní komise pro otázky vztahu státu a církví za FŽO připomínky k návrhu zákona neuplatnili. Navíc mimo připomínkové řízení byly uplatněny připomínky ČBK.

 

V připomínkovém řízení byly vypořádány všechny zásadní připomínky podle Jednacího řádu vlády. Návrh zákona je předkládán bez rozporu.

 

III.1 Připomínky vznesené připomínkovými místy podle Jednacího řádu vlády :

 

V dále uvedeném vyhodnocení nejsou zahrnuty formální připomínky jednotlivých připomínkových míst, které byly akceptovány. Týkaly se způsobu uvádění připomínek pod čarou v návrhu zákona podle Legislativních pravidel vlády a zpřesnění citace zvláštních právních předpisů, dále upozornění na chybné odkazy v textu návrhu zákona, změna názvu § 1 na "předmět úpravy" namísto "působnost zákona", zjednodušení textu § 3 (vymezení pojmu uvedeno vyjádřením "pro účely tohoto zákona se rozumí"), důsledné používání označení "registrované" před slovy "církve a náboženské společnosti", apod.

 

Připomínky MF :

·        Byl zpřesněn text kapitoly VI důvodové zprávy, v němž je uveden finanční dopad navrhované právní úpravy v souladu s MF.

·        Byl akceptován návrh MF zdůraznit v předkládací i v důvodové zprávě, že co do daňových úlev neexistují rozdíly mezi registrovanými církvemi a náboženskými společnostmi a těmi z nich, které mají oprávnění k výkonu zvláštních práv.

·        MF ustoupilo od své jediné zásadní připomínky, aby při registraci změn (§ 14) bylo znovu vyžadováno předložení nového originálu podpisů 300 zletilých občanů ČR na základě vysvětlení MK, že každá změna základního dokumentu podléhá režimu registrace podle správního řádu, při které jsou znovu zkoumány zejména "podmínky vzniku a působení církví a náboženských společností" (§ 5).

·        MF netrvalo na návrhu stanovit před zrušením oprávnění k výkonu zvláštních práv určitou nižší sankci na základě vysvětlení MK, že před zahájením řízení o zrušení oprávnění k výkonu zvláštních práv je církev nebo náboženská společnost vyzvána k nápravě dané situace a pokud by šlo konkrétně o neplnění v případě účetní uzávěrky, je sankce za tuto věc stanovena zvláštním právním předpisem.

·        MK akceptovalo připomínku MF vynechat z předkládací zprávy návrh novelizace vyhlášky č. 136/1998 Sb. ve věci jiného vymezení liturgických předmětů. Současně vyjádřilo svou připravenost spolupracovat s Generálním ředitelstvím cel při případné novelizaci uvedené vyhlášky.

 

Připomínky MPSV

·        Při vyhodnocení připomínky k problematice ochrany osobních údajů podle zákona č. 101/2000 Sb. se dohodlo MPSV s MK, že bude řešena v rámci připravované právní úpravy týkající se registrů veřejné správy, s níž bude v souladu i vyhláška MK o vedení 3 rejstříků podle navrhované právní úpravy.

·        MPSV přijalo vysvětlení, že spojka "a" je ve spojení "církev a náboženská společnost" používána analogicky jako je tomu jednotně v zákoně o "politických stranách a politických hnutích", tzn., že nebude v tomto spojení používána i spojka "nebo".

·        MPSV přijalo vysvětlení, že nelze zajistit, aby neregistrované církve a náboženské společnosti, které nemají právní subjektivitu nepoužívaly označení, které by je mohlo činit zaměnitelné s registrovanými církvemi a náboženskými společnostmi.

·        MK akceptovalo připomínky MPSV k redukci textu předkládací i důvodové zprávy týkající se pracovněprávního poměru duchovních a v této souvislosti i textu o oblasti sociálního pojištění (kromě výše uvedeného textu v části II.1 v písmenu h), protože jde o reakci na připomínky Legislativní rady vlády, která je předepsána Legislativními pravidly vlády).

 

Připomínky MV

·        MK vyhovělo jediné zásadní připomínce MV týkající se zakotvení oznamovací povinnosti MK vůči MV v případě udělení nebo odebrání oprávnění k výkonu zvláštních práv registrované církvi a náboženské společnosti tak, že tato povinnost bude uvedena přímo v navrhované právní úpravě. MV přitom šlo o to, aby mohlo zajistit, že všichni matrikáři budou informováni o tom, která registrovaná církev a náboženská společnost má zvláštní právo uzavírat církevní sňatky.

·        MK doplnilo na základě připomínky MV text novelizace zákona o státní správě a samosprávě ve školství (§ 31) tak, že v něm byl nahrazen nesprávný termín "náboženské společenství" termínem "náboženská společnost".

·        Byly akceptovány i další připomínky MV ke zpřesnění textu navrhované právní úpravy.

 

Připomínky MPO

·        MPO ustoupilo od své jediné zásadní připomínky, aby mezi důvody pro zrušení registrace církve a náboženské společnosti byl zařazen i pokles věřících pod 300 osob na základě vysvětlení MK, že by to znamenalo uložit církvím a náboženským společnostem vést evidenci "věřících" a současně zajistit oprávnění MK tyto seznamy kontrolovat.

 

Připomínky MZE

·        MK akceptovalo vedle řady připomínek ke zkvalitnění textu navrhované právní úpravy též úpravu, která osamostatnila základní ustanovení o svazu církví a náboženských společností (§ 8 v návrhu zákona).

·        MK akceptovalo připomínku, aby návrhy na registraci byly oprávněny podávat jen osoby právně způsobilé.

 

Připomínky MŠMT

·        Při projednávání výsledků připomínkového řízení MŠMT ustoupilo od jediné zásadní připomínky, kterou bylo požadováno, aby text § 5 návrhu zákona (podmínky vzniku a působení církví a náboženských společností) byl doplněn o doslovný text 2 ustanovení školského zákona. MK souhlasilo, že v § 5 bude uveden odkaz na tato konkrétní ustanovení školského zákona. S ohledem na to, že MŠMT zpracovává návrh nového školského zákona, v němž patrně obě ustanovení budou zachována, ale nikoli v ustanoveních stejně očíslovaných, uvedlo MK v navrhované právní úpravě v § 5 pouze odkaz na školský zákon.

·        MŠMT souhlasilo s úpravou § 31 podle výše uvedeného návrhu MV na základě vysvětlení MK, že je vhodné v zákoně o státní správě a samosprávě ve školství nahradit i tam nesprávně uvedený termín správným termínem. Označení "náboženské společenství", používané i v této předkládací zprávě se používá pro zjednodušení vyjádření k označení širší množiny subjektů než jsou jen církve a náboženské společnosti.

 

Připomínky ČSÚ:

·        MK akceptovalo 2 zásadní připomínky ČSÚ, a to jednak doplnit termín přidělení identifikačního čísla (§ 17 odst. 6 návrhu zákona), jednak uložit zákonem MK sdělovat ČSÚ údaje o právnických osobách pro vedení statistických registrů (§ 27 odst. 8).

·        ČSÚ při jednání o vyhodnocení připomínkového řízení ustoupil od další zásadní připomínky, že MK po doplnění všech údajů o registrovaných právnických osobách předá ČSÚ úplný seznam právnických osob zapsaných v rejstřících vedených MK, a to na základě vysvětlení MK, že tato povinnost je již dána § 27 odst. 8 a že ministerstvo toto vysvětlení uvede ve zvláštní části důvodové zprávy.

 

Připomínky Kanceláře prezidenta republiky

·        MK akceptovalo připomínku KPR doplnit ustanovení § 2 odst. 2 tak, aby bylo zřejmé, že nikomu nesmí být bráněno ani ve vstupu do církve nebo náboženské společnosti či účasti na její činnosti, ale ani k vystoupení z ní či k neúčasti na náboženských úkonech.

·        KPR přijala s pochopením podrobnější vysvětlení MK ke koncepci zvláštních práv církví a náboženských společností.

 

Připomínky MZV

Žádná z připomínek MZV nebyla označena jako zásadní, přestože při jednání při vyhodnocení připomínkového řízení na některých připomínkách MZV trvalo jakoby zásadními byly. Některé z připomínek MZV byly přitom obsahově totožné s připomínkami ČBK.

·        MK vyhovělo připomínce MZV, že každý občan může nejen "projevovat" svou víru, ale současně ji též "šířit" (§ 2 odst. 1).

·        MZV má za nadbytečné ustanovení § 4 odst. 2 s ohledem na obecnější formulaci v Listině o konfesní neutralitě státu. MK přislíbilo, že tuto připomínku uvede ve vyhodnocení připomínkového řízení. MK uvedenou formulaci pokládá za konkretizaci Listiny, a to zejména v případě, kdy by mohlo dojít k nedorozumění např. u obcí.

·        MZV uvedlo, že:

podmínky vzniku a působení církví a náboženských společností obsahují: "demonstrativní výčet hodnot, pro které je možno omezit působení církví a náboženských společností. Zde je nutno upozornit na rozpor s čl. 16 odst. 4 Listiny, neboť zákon může omezit výkon práv stanovených v čl. 16 pouze pokud je to nezbytné v Listině taxativně vyjmenovaných hodnot."

K tomu MK uvedlo, že ustanovení § 5 bylo několikrát projednáváno v obou komisích pro otázky vztahu státu a církví. V textu tohoto ustanovení došlo pouze ke zpřesněním týkajícím se vložení slova suverenita do úvodní části ustanovení a formulace bodu c) tohoto ustanovení, a to po semináři ke kvalitativním podmínkách registrace církví a náboženských společností, kde byl odstavec přeformulován tak, aby z něho byl zřejmý postup, jakým mohou nebezpečné náboženské skupiny vyvíjet nátlak na občany. Bylo vysvětleno, že jde o demonstrativní výčet příkladů způsobů porušení taxativně vyjmenovaných důvodů v čl. 16 Listiny.

MZV proti tomuto výkladu nevzneslo námitky, nepřesahuje-li výklad taxativně vyjmenovaných důvodů Listinou.

·        MZV uvedlo námitku vůči tomu, že zvláštní práva registrovaných církví a náboženských společností jsou v § 7 vyjmenována taxativně. Současně MZV upozornilo, že současný zákon obsahuje demonstrativní výčet práv, který je navíc i mnohem širší než navrhovaná úprava, ve které "chybí např. oprávnění k provozování tisku, nakladatelství, vydavatelství, tiskáren, dále oprávnění k vyučování a výchově svých duchovních a laických pracovníků". MZV dále uvedlo, že "vzhledem k tomu, že v připravované mezinárodní smlouvě se Svatým stolcem by měla být zahrnuta i oblast spolupráce v charitativní, sociální a zdravotní sféře (náboženská služba v nemocnicích), postrádáme v tomto taxativním výčtu zmocnění i k tomuto oprávnění."

Při jednání k vyhodnocení připomínkového řízení MZV na výše citované připomínce trvalo.

MK tuto připomínku MZV neakceptovalo ze dvou důvodů. Prvním z nich bylo to, že jde o nepochopení institutu zvláštních práv, která mají být přiznávána jen některým církvím a náboženským společnostem (ve věcném záměru byly označovány jako církve a náboženské společnosti s druhou registrací). Uvedení MZV vyjmenovaných oblastí v § 7 by znamenalo, že tato práva nemohou být využívána nově registrovanými církvemi a náboženskými společnostmi, což by bylo nejen v rozporu s občanským zákoníkem, ale dokonce i s Listinou. Druhým důvodem je nepochopení odlišností působení církví a náboženských společností ve vězeňství a ozbrojených silách ČR od působení v jiných oblastech veřejné sféry, jak je podrobně vysvětleno výše a v důvodové zprávě.

·                                MZV netrvalo na své připomínce, že požadavek zveřejňování výročních zpráv je protiústavní, stejně jako na připomínce, že předkládání účetních uzávěrek a doložení, že institut zpovědního tajemství je tradiční součástí učení církve a náboženské společnosti při řízení k přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv, je nepřiměřený ke stávající právní úpravě.

·                                MZV uvedlo připomínky ke způsobu úpravy problematiky církevních právnických osob, o které uvedlo, že se jeví jako protiústavní, protože ji lze chápat jako akt s konstitutivními účinky. Mělo též za to, že návrh zákona neobsahuje řešení případného sporu v případě, že MK neprovede evidenci.

MK má za to, že tento problém byl vyřešen i jednáním představitelů ČBK u předsedy vlády ČR.

MK neakceptovalo návrh MZV vynechat ustanovení, že církev a náboženská činnost odpovídá za závazky církevních právnických osob, které navrhla k evidenci. MK vysvětlilo, že tato možnost je dána § 19a občanského zákoníku, přičemž předpokládá, že tento problém bude ještě podrobně diskutován komisemi Legislativní rady vlády. Navíc MK vysvětlilo, že dané ustanovení se netýká ostatních právnických osob, které církev a náboženská společnost registrovala nebo evidovala podle jiných zvláštních právních předpisů.

·        Další dvě formální připomínky MZV byly MK akceptovány. MZV navíc přijalo vysvětlení MK, proč v navrhované právní úpravě není podrobně řešen pracovněprávní vztah osob vykonávajících duchovenskou činnost a právní úprava týkající se oslav svátků a obřadů příslušné víry.

 

III. 2 Připomínky vznesené členy ministerské expertní komise pro otázky vztahu státu a

církví za Českou biskupskou konferenci a Ekumenickou radu církví a

připomínky České biskupské konference

 

 

V rámci připomínkového řízení byly ministerstvu předloženy připomínky těch členů ministerské expertní komise, kteří byli do této komise navrženi za ČBK a ERC. Navíc - na základě návrhu zaslaného ministerstvem na vědomí ČBK, ERC a FŽO - byly ministerstvu v rámci připomínkového řízení zaslány připomínky ČBK. Tyto připomínky byly projednány na poradě k vyhodnocení připomínkového řízení a na dalších následných jednáních, včetně jednání představitelů ČBK u předsedy vlády ČR.

 

Na základě těchto jednání byla upravena konkrétně část týkající se evidence církevních právnických osob (§ 6 odst. 2 a § 16). Speciálně v § 16 se pak uvádí variantně datum evidence církevní právnické osoby.

 

Protože šlo o velmi složitá jednání, jsou všechny připomínky připojeny jako příloha předkládací zprávy, aby nedošlo k tomu, že by ministerstvo, byť nechtěně, tyto připomínky zkreslilo. Na tomto místě předkládací zprávy jsou pouze vysvětleny důvody nepřijetí věcných připomínek z těchto materiálů dodaných v rámci připomínkového řízení :

 

·        MK nevynechalo z návrhu zákona výčet příjmů církví (§ 27 odst.4). Vysvětlilo, že jde o veškeré příjmy, které církve a náboženské společnosti v současné době využívají. Navíc uvedlo, že na uvedené ustanovení navazuje ustanovení § 27 odst. 4, v němž je dle předcházejících dohod obsažen doplněk k vymezení pojmu církev a náboženská společnost. Jak je též uvedeno v důvodové zprávě, jinak by toto vymezení muselo obsahovat "negativní" část, tj., že jako církve a náboženské společnosti nemohou být registrovány subjekty vyvíjející převážně podnikatelskou a obdobnou činnost. S uvedením této "negativní" části na jiném místě než při vymezení pojmu církev a náboženská společnost souhlasila ministerská expertní komise.

·        MK při vyhodnocení připomínkového řízení podrobně vysvětlilo, proč není v navrhované právní úpravě podrobněji upraven vztah výkonu duchovenské činnosti k zákoníku práce. Jde o to, že k úpravě navržené ve věcném záměru vznesla připomínky nejen Legislativní rada vlády, ale i vláda 19.7.2000 při projednávání věcného záměru zákona. Na základě doporučení projednat s MPSV dvě možnosti, tj. ponechat tuto úpravu na úrovni úpravy Listinou, anebo ji provést "pořádně", proběhla jednání ministerstva s MPSV s výsledným rozhodnutím ponechat tuto úpravu na úrovni dané Listinou. Toto rozhodnutí je vůči církvím a náboženským společnostem vstřícné, protože k takové úpravě existuje rozhodnutí Ústavního soudu, které vylučuje zásah státní a soudní moci do vnitřních poměrů církví a náboženských společností. Toto vysvětlení bylo při vyhodnocení připomínkového řízení přijato, přesto však byl návrh zopakován (str. 25 přílohy k předkládací zprávě) jako návrh na novelizaci zákoníku práce. Předložený návrh novely zákoníku práce ministerstvo neakceptovalo.

·        Připomínka ke zpovědnímu tajemství byla vypořádána ministerstvem tak, že vynechalo návrh doložit při recepci existenci zpovědního tajemství u již registrovaných církví a náboženských společností.

·        V případě připomínek k ustanovení § 5, obsahujícímu podmínky vzniku a činnosti církví a náboženských společností se ministerstvo odvolalo na to, že tyto podmínky byly několikrát projednány v obou komisích pro otázky vztahu státu a církví a byly na základě těchto jednání také schváleny vládou 19.7.2000 ve věcném záměru navrhovaného zákona. Došlo pouze k jejich upřesnění, jak je uvedeno výše, které nezměnilo jejich věcný obsah. Jde především o formulaci písm. c), který je formulován na základě semináře k této problematice tak, aby bylo zřejmé, jakým postupným způsobem může dojít k manipulování s občany ze strany nebezpečných náboženských uskupení.

·        Na poradě k vyhodnocení připomínkového řízení bylo též vysvětleno, že rozhodnutí ministerstva jsou přezkoumatelná soudy. Nedorozumění vzniklo z neznalosti správního řádu, podle kterého ministerstvo v navrhovaném zákoně má postupovat a v němž je stanoveno, že rozhodnutí správního orgánu jsou přezkoumatelná soudy.

·        Bylo též vysvětleno a přijato, že církve a náboženské společnosti se stávají právnickými osobami podle právního řádu ČR jedině registrací, pokud se jimi nestaly recepcí podle současně platného zákona. V případě obdobné námitky k církevním právnickým osobám bylo představiteli přijato řešení na jednání u předsedy vlády ČR 1.2.2001.

·        K náležitostem, které pro registraci předkládají svazy církví a náboženských společností, bylo přijato vysvětlení ministerstva, které odkázalo na obdobnou úpravu v občanském zákoníku.

·        K problematice rušení registrace a evidence právnických osob podle navrhovaného zákona ministerstvo vysvětlilo, že jde o objektivní postup podle správního řádu, k čemuž bylo ministerstvem uvedeno podrobnější poučení včetně poučení o přezkoumatelnosti rozhodnutí ministerstva soudy. Navíc bylo ministerstvem vysvětleno, že v řadě případů je v návrhu zákona ustanovení, že ministerstvo ještě před zahájením řízení o zrušení registrace nebo evidence právnických osob podle navrhovaného zákona vyzve příslušné právnické osoby k odstranění příslušné nesrovnalosti.

·        U připomínky, že by mělo být přehodnocen postup podle správního řádu v navrhované právní úpravě a návrhu svěřit rozhodování do rukou nezávislých soudů, se ministerstvo odvolalo na jednoznačné závěry ministerské expertní komise, která naopak, jak je uvedeno nejen v tezích zákona projednaných vládou v prosinci 1999, ale též ve věcném záměru zákona schváleném vládou v červenci 2000, kde zástupci církví a náboženských společností výslovně vyžadovali registraci ministerstvem. Navíc byly vysvětleny principy správního řádu včetně přezkoumatelnosti rozhodnutí ministerstva soudy.

·        Na základě připomínek ministerstvo vynechalo ustanovení o jmenování likvidátora právnické osoby ministerstvem a v navrhované právní úpravě se stanovuje, že se postupuje podle obchodního zákoníku.

·        Ministerstvo zpřesnilo ustanovení o ručení církve a náboženské společnosti za její právnické osoby tak, že jde o ručení za církevní právnické osoby, nikoli za další právnické osoby zřízené podle zvláštních právních předpisů.

·        Ministerstvo neakceptovalo návrh (str. 24 příloh k předkládací zprávě) na novelizaci zákona o konkursu a vyrovnání s ohledem na ustanovení o ručení církve a náboženské společnosti za příslušné právnické osoby.