Ministerstvo kultury České republiky V Praze dne 1. dubna 1999

Č. j.: 4 509/99

 

 

 

P ř í k a z

ministra kultury České republiky

č. 7 /1999

ze dne 1. dubna 1999,

kterým se zřizuje ministerská expertní komise pro otázky vztahu státu a církví[1]

 

Čl. I

 

(1) Zřizuji v souladu s § 19 Organizačního řádu Ministerstva kultury ČR ministerskou expertní komisi pro otázky vztahu státu a církví (dále jen "Komisi").

 

(2) Komisi tvoří řádní a mimořádní členové, jmenovaní a odvolávaní ministrem kultury. Členství v Komisi je čestné a nemůže být delegováno na jinou osobu. Řádným členem Komise je člen Komise, který je zván na všechna její jednání. Mimořádným členem Komise je člen Komise, který je přizváván na některá její jednání podle jeho specializace v závislosti na předmětu jednání Komise.

 

(3) Členy Komise jmenuje a odvolává ministr kultury na základě návrhů České biskupské konference, Ekumenické rady církví, Federace židovských obcí, Akademie věd ČR a vysokých škol a to tak, že z každé z pěti uvedených skupin je jmenován jeden řádný člen a dále jeden až čtyři mimořádní členové pro 4 hlavní okruhy jednání Komise (viz čl. II/2).

 

(4) Předsedou Komise je ministr kultury, místopředsedou Komise 1. náměstek ministra kultury, tajemníky Komise jsou ředitel odboru církví MK a osoba navržená ČBK, ERC a FŽO. Tajemníci nejsou členy Komise. První z uvedených tajemníků zajišťuje pozvání členů Komise na jednání a pořizuje zápis z jednání Komise. Druhý z uvedených tajemníků připravuje podklady pro jednání Komise navržené ČBK, ERC a FŽO, ověřuje zápis z jednání Komise a oznamuje řediteli odboru církví jména mimořádných členů Komise pro její další zasedání.

 

(5) Z jednání Komise je obvykle pořizován zvukový záznam, který je uložen u ředitele odboru církví a je k dispozici k poslechu výhradně předsedovi a místopředsedovi Komise a členům Komise přítomným na tom jednání, z něhož je záznam pořizován. Záznam nesmí být zapůjčován ani členům Komise.

 

(6) Jednání Komise řídí předseda nebo místopředseda Komise.

 

(7) Stanoviska z Komise nejsou přijímána hlasováním. V případě neshody k dané věci jsou v zápise uvedeny všechny názory spolu se seznamem členů, kteří příslušné názory zastávají.

(8) Jednání Komise svolává předseda Komise podle potřeby, nejméně jedenkrát měsíčně.

 

(9) Pro řešení svých úkolů si Komise nebo její předseda mohou přizvat ke svému jednání experty. Při vyjádření svých postojů mají přednostní právo vyjádřit svůj názor členové Komise před přizvanými experty.

 

(10) Po organizační a technické stránce zajišťuje činnost Komise sekretariát ředitele odboru církví MK.

 

 

Čl. II

 

(1) Komise je vrcholným poradním orgánem MK ČR k otázkám vztahu státu a církví.

 

(2) Komise připravuje a posuzuje materiály k uvedené problematice, a to zejména k těmto 4 okruhům: cílový model vztahu státu a církví v demokratické společnosti, registrace církví, financování církví a majetek církví.

 

 

 

Čl. III

 

Tento příkaz nabývá účinnosti dnem podpisu.

 

 

 

V Praze dne 1. dubna 1999

 

 

Pavel D o s t á l

ministr kultury ČR

 

 

 

 

Ministerstvo kultury České republiky V Praze dne 11. 10. 2000

Č. j.: 13 177/2000

 

 

P ř í k a z

ministra kultury České republiky

č. 18/2000

ze dne 11. 10. 2000

kterým se mění a doplňuje příkaz ministra kultury ČR č. 7/1999, kterým se zřizuje ministerská expertní komise pro otázky vztahu státu a církví

 

 

Čl. I

Příkaz ministra kultury ČR č. 7/1999, kterým se zřizuje ministerská expertní komise pro otázky vztahu státu a církví, se mění takto:

 

V Čl. I odst. 8 se slova "nejméně jedenkrát měsíčně" zrušují.

 

 

Čl. II

 

Tento příkaz nabývá účinnosti dnem podpisu.

 

 

V Praze dne 11. 10. 2000

 

 

Pavel D o s t á l

Ministr kultury ČR

 

 

 

:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



[1] Pod stručným označením "církve" jsou myšleny církve a náboženské společnosti.