Zápis ze 4. jednání

ministerské expertní komise

pro otázky vztahu státu a církví.

 

Datum jednání: 2.12. 1999

 

Přítomni: členové Komise : Z. Novák (1. náměstek ministra kultury, místopředseda komise),

M. Brož (ERC), J. Čáp (ERC), I. Havlíček (Senát P ČR), J. Kallistová (ČBK),

J. Kejř (AV), S. Novotný (ČBK), V.Pavlíček (VŠ), D. Štys (ČBK), J.R. Tretera

(VŠ), L. Petráňová (AV), K. Fojtík (ERC), T. Kraus (FŽO), V. Petrus (AV),

tajemníci Komise : D. Herman, J. Řepová, host Komise : F . Muška (MPSV),

pracovníci OC MK : K. Machotka, A.Tatarová

 

Omluveni: V. Herold, P.Příhoda, A. Opatrný

 

Komise byla svolána ministrem kultury k vyhodnocení připomínkového řízení k "Zásadám nového zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností". Jednání komise řídil její místopředseda. Po přivítání členů Komise navrhl postup podle podkladového materiálu, připraveného MK, kterým byly připomínky k uvedenému materiálu spolu s návrhy OC MK, jak je akceptovat. Úvodem též vysvětlil některé problémy jako např. to, že materiál není věcným záměrem zákona, jak by bylo možné usoudit ze slova "zásady". Proto navrhl toto slovo nahradit slovem "teze".

 

V dalším jednání byly probírány připomínky podle jednotlivých tezí podle podkladového materiálu OC MK (dále nejsou výslovně zmiňovány formální připomínky typů upozornění na opravy citací zákonů apod.).

 

Teze č. 1 :

 

·        J. Kallistová navrhla místo formulace "dohody se nevylučují ...", formulaci " dohody mohou být" . připomínka byla akceptována.

·        V. Pavlíček upozornil, že je třeba ve vztahu k Listině hovořit především také o Ústavě. Teze by měla dále vyjadřovat, že se dohody uzavírají mezi subjekty státu, nikoli státem samotným, a příslušnou CNS. V této souvislosti upozornil pan náměstek, že by bylo vhodnější používat termín "organizační složky státu", a to v souladu s novými rozpočtovými pravidly. Komise se shodla na tom, že v této fázi lze užívat termín "subjekty státu".

·        D. Štys navrhl vypustit podmínku vysokoškolského teologického vzdělání pro uzavírání některých dohod. K tomu se shodně vyjádřil T. Kraus a J. Čáp. Návrh byl akceptován.

·        Byl akceptován též návrh J. Kallistové vypustit slovo "výhradně" z textu teze.

·        Komise přijala vysvětlení OC MK, že v souvislosti s dohodami není třeba výslovně zmiňovat např. oblast zdravotnictví, sociální péče a médií, protože přístup CNS do těchto oblastí je možný, stejně jako je tento přístup umožněn jiným fyzickým a právnickým osobám. Jinou věcí je působení např. v Armádě ČR a vězeňství, kde se navrhuje pro CNS větší možnost působení než mají ostatní fyzické a právnické osoby. Jinak je samozřejmě možné, aby CNS uzavíraly v různých oblastech různé dílčí dohody, které mohou dle právního řádu uzavírat i jiné subjekty v rámci právního řádu ČR.

 

Teze č. 12 :

 

Teze projednávána přednostně před ostatními, a to vzhledem k účasti zástupce MPSV F. Mušky, který se zúčastnil jednání jako host speciálně k této tezi.

·        V. Petrus upozornil na novou právní úpravu, která se má týkat platové problematiky duchovních. K tomuto problému bylo vysvětleno (J. Řepová, J. Čáp), že se tato právní úprava nebude týkat duchovních, tak jak to předpokládal první návrh této úpravy.

·        J.Čáp vysvětlil stanovisko ERC, které podporuje většina členů MEK. Podle tohoto názoru nelze užívat na vztah duchovního k CNS pojem "pracovněprávní vztah" a působnost zákoníku práce je třeba v této oblasti vymezit tak, že zákon stanoví oblasti, kde se nelze od něj odchýlit, v ostatních oblastech bude platit vnitřní předpis CNS. Upozornil, že v tomto bodě existuje určitý problém, který bude třeba s MPSV odstranit. K tomuto uvedl F. Muška, že vše bude jistě možné vyjasnit při formulaci věcného záměru zákona, resp. paragrafovaného znění zákona.

·        K této tezi vysvětlil Z. Novák (k připomínce MPSV v připomínkovém řízení), že navrhovaná právní úprava neřeší další problémy jako je např. pojištění a další související otázky. Tyto věci budou řešeny až v návrhu nového způsobu financování CNS. Bylo též vysvětleno, že ani tento zákon ani nový návrh financování CNS nebude upravovat pracovní poměr ostatních ("neduchovních") zaměstnanců CNS.

·        Komise souhlasila s tím, aby J. Čáp navrhl úpravu znění teze,

 

Teze č.2 :

 

·        Teze bude ponechána v původním znění s tím, že se vypustí poznámka pod čarou o původních pracovních označeních 1. a 2. stupně registrace.

 

Teze č.3 :

 

·        V úvodu reagovala J. Řepová na nepochopení textu teze s ohledem na recepci stávajících CNS. Při recepci se nebude vyžadovat početní cenzus, ala půjde pouze o doplnění chybějících údajů, které budou nově vyžadovány pro zápis do registru.

·        J. Kallistová sdělila, že ČBK nesouhlasí s podmíněnou recepcí a požaduje vypustit slova "s tím, že" a dále vypustit požadavek na doplnění údajů dle nové právní úpravy včetně zahájení řízení o zrušení registrace při případném nedoplnění údajů. S vypuštěním požadavků na doplnění údajů dle nové právní úpravy nesouhlasil V. Pavlíček s odvoláním na obecné právní principy. Komise akceptovala požadavek na vypuštění slov "s tím, že", ale  vypuštěním doplnění údajů nedoporučuje. Bylo vysvětleno (J. Řepová), že recepce nemá být podmíněná. V tomto smyslu bude text upřesněn tak, aby tento dojem nenavozoval.

 

Teze č.4.

 

·        M. Brož vyjádřil většinové stanovisko členů Komise, že definice CNS musí být pozitivní. K tomuto názoru dodal, že jinak by tato definice odporovala Listině. Stanovisko dále podpořil J. Kejř, který uvedl, že nikde nenašel negativní vymezení, ke kterému se kloní vládní komise. Definici je však vhodné doplnit o negativní vymezení, které by následovalo po vymezení pozitivním.

·        Komise dále diskutovala problém definice CNS ve vztahu k právnickým osobám, které mohou někdy CNS také tvořit. Většina členů se klonila k názoru, že je třeba z textu definice vypustit slovo "fyzické" a ponechat pouze "osoby". Toto stanovisko nakonec komise také přijala.

·        K definici pojmu "věřící" někteří členové Komise navrhovali zvážit jiné termíny, např. stoupenec" (D.Štys), "příslušník" (J.R. Tretera). Komise se nakonec shodla na zachování termínu navrženého v tezích nového zákona "osoba hlásící se k CNS".

 

Teze č. 5 :

 

·        Místopředseda Komise Z. Novák upozornil, že otázka obsahu výročních zpráv, které by měly CNS předkládat, bude řešena až později. M. Brož a S. Novotný nevidí důvod k předkládání těchto zpráv a ponechal by je pouze na dobrovolnosti, opačný názor měl J. Čáp. T. Kraus k tomu dodal, že ve světě je předkládání zpráv zcela běžné. D. Štys navrhl, aby se předkládání výročních zpráv ponechalo v navrhované podobě, tj. pouze pro 1. stupeň registrace. K uvedenému bodu Komise hlasovala tak, že pro návrh ponechat navržený text se vyslovilo 13 členů, proti 1 a 1 se zdržel hlasování. Pouze se do textu teze doplní slovo "např." před slova "předkládání výroční zprávy.

 

Teze č. 6 a 10 :

 

·        D. Štys navrhl, aby byly projednány připomínky k tezím č. 6 a 10 společně, a to vzhledem k jejich obsahové blízkosti. Tento návrh členové komise přijali, s tím, že k tezi č. 6 jsou v podstatě pouze formální připomínky, které není třeba podrobně diskutovat a dále budou probírány připomínky k tezi č. 10.

·        K připomínkám MŠMT vysvětlila J. Řepová, že bude do textu teze připojena vysvětlující poznámka k provádění novelizací některých zákonů v souvislosti s realizací této teze. Půjde o novely pouze v těch případech, kdy se má dané právo týkat pouze CNS registrovaných ve 2. stupni. V současné době totiž tyto zákony hovoří pouze o registrovaných CNS. Ostatní zákony zůstanou beze změn. V této souvislosti se také dotázal D. Štys na výuku náboženství ve státních školách. Komise se shodla na tom, že i toto právo by mělo být přiznáno pouze CNS registrovaným ve 2. stupni.

·        Komise dále diskutovala problému výjimky ze zákonem daného způsobu porážky zvířat podle zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Komise se shodla na tom, že i toto právo by mělo být přiznáno pouze CNS registrovaným ve 2. stupni.

·        Dále se hovořilo o "státem uznané mlčenlivosti duchovních" podle § 8 zákona č. 308/1991 Sb. Také v této otázce dospěla komise k názoru, že jde o právo, které má stát přiznávat pouze CNS registrovaným ve 2. stupni.

·        J. Kallistová dále vznesla připomínku ohledně "nárokovosti" financování CNS. K tomu bylo vysvětleno J. Řepovou, že je třeba chápat všechna práva vyhrazená pro CNS ve 2. stupni jako nároková (to je princip úpravy zákonem, že si pravidla nevytváří úředník státní správy sám ze své libovůle, ale je v případě práv daných zákonem povinen přiznat je všem těm subjektům, které splní podmínky dané zákonem). Slova "nároková" a "nenároková" v tezi byla užita v tom smyslu, že CNS registrovaným ve 2. stupni je navrženo "něco navíc", co se samozřejmě nepřiznává ostatním fyzickým či právnickým osobám, tedy např. i CNS registrovaným v 1. stupni).

·        Dále Komise souhlasila s tím, že církevní školy budou nadále moci zakládat jen CNS registrované ve 2. stupni s tím, že CNS registrované v 1. stupni budou moci zakládat školy soukromé, stejně jako ostatní fyzické nebo právnické osoby.

 

Teze č. 7 :

 

·        Na základě připomínky FŽO bude text upřesněn tak, aby z něho bylo naprosto zřejmé, že početní cenzus je zjišťován pouze v okamžiku registrace. Poté nebude již opětovně zkoumán.

 

Teze č. 8.

 

·        V úvodu byla diskutována připomínka MZdr, které navrhlo doplnit kvalitativní podmínky pro registraci CNS o požadavek, aby učení CNS "nezakazovalo přijmout zdravotní péči ...". OC MK navrhlo s tímto požadavkem souhlasit. V této souvislosti se diskutovalo o problému potratů. Komise se nakonec shodla na tom, že bude tuto připomínku v zásadě akceptovat s tím, že bude nahrazeno slovo "zakazovat" výstižnějším "zabraňovat".

·        J. Čáp dále upozornil na možné zpochybnění práva na zpověď v souvislosti s definicí kvalitativní podmínky, kdy učení dané CNS "nesmí užívat psychoterapeutických metod ... ke zprostředkování víry ...". V tomto bodě se komise dohodla, že bude část předmětného textu zkrácena (vynechání části textu za slovem "vazeb")..

·        Komise dále diskutovala podrobnosti k formulacím kvalitativních podmínek a náležitostí registrace. Na návrh L. Kallistové se komise shodla na vypuštění podmínky úředně ověřených podpisů při registraci.

 

Teze č. 9.

 

·        Komise nejprve diskutovala otázku zapisování osobních údajů do registru CNS (evidence CPO). Na návrh T. Krause a dalších členů komise bylo dohodnuto, že tyto údaje budou vedeny automaticky v neveřejné části registru.

·        V další části otevřel pan náměstek diskusi ohledně řízení o zrušení registrace, které požadovali někteří členové komise převést pod pravomoc soudu. S. Novotný v této souvislosti uvedl, že církev má mít zvláštní postavení, kterému by mělo odpovídat také to, že o zrušení registrace bude rozhodovat přímo soud. Podle S. Novotného se jedná o silný "psychologicky moment". J. Čáp naopak namítal, že by měl být vyvážený přístup k registraci i k jejímu zrušení - o obojím by měl rozhodovat jeden orgán, a to nejlépe správní orgán s následnou možností soudního přezkumu. Na přednosti současného stavu, kdy rozhoduje nejprve správní orgán a jeho rozhodnutí může následně přezkoumat soud, upozornil i pan náměstek. Komise se nakonec shodla na tom, že v tomto bodě bude ponechá stávající text teze.

·        Byla vynechána 1. věta předposledního odstavce na str. 8 (z textu k tezi č. 9).

 

Teze č. 11.

 

·        V souvislosti s registrací svazů CNS uvedl J. Čáp, že ERC (ve shodě s ČBK) požaduje aby tyto svazy byly registrovány u MK a jejich právní režim aby se řídil připravovaným konfesním zákonem a nikoli občanským zákoníkem. OC MK souhlasilo s registrací u MK, ale nevidí nutnost pro tyto svazy vytvářet zvláštní právní úpravu odlišnou od úpravy obsažené v Občanském zákoníku. Komise se shodla, že v této otázce bude uvedeno variantní řešení právního statusu svazů CNS. Text teze bude dále upraven také ve smyslu připomínky M. Brože, že členové komise nemají námitky proti vztažení Občanského zákoníku na svazy CNS.

 

 

Teze č. 13.

 

·        Na úvod upozornil pan náměstek, že v textu teze bude zdůrazněna deklaratornost evidence a bude vypuštěna věta navozující dojem konstitutivního charakteru zápisu. J. Kallistová k tomuto problému upozornila na specifičnost tzv. "historických právnických osob" a nadbytečnost na uvádění některých údajů v evidenci. Komise se shodla, že tyto připomínky budou zapracovány do textu. text k historickým právnickým osobám dodá J. Kallistová.

·        Termíny pro zápis do evidence CPO budou stanoveny tímto zákonem bez odkazu na zákon 83/1990 Sb.

·        Seznam údajů zapisovaných do registru bude chápán jako "příkladmo". Přesný výčet údajů do evidence CPO se upraví později (při přípravě návrhu textu zákona).

 

Obecné připomínky:

 

·        M. Brož připomenul požadavek na formulaci preambule, která by jasně deklarovala postoj státu k CNS a zdůraznila specifické postavení CNS ve společnosti. J.R. Tretera k tomu připomněl, že ve světě není běžné přijímat ke konfesním zákonům preambule. J. Řepová požádala členy Komise za CNS, aby případný text preambule navrhli a uvedla, že se nelze omezit pouze na text, který by se zabýval významem křesťanství a judaismu, protože pak by preambule nebyla konfesně neutrální, což státu Listina přikazuje.

·        K. Fojtík upozornil na problém názvu zákona, který je v zásadě o registraci a již méně o "svobodě ...". Komise přijala vysvětlení, že se jednak navrhuje do nového zákona převzít ustanovení Listiny, jednak to, že se "Teze" zabývají přednostně problematikou registrace, protože v té dochází ke změněn, zatímco nedochází k úpravě svobody náboženské víry dané již Listinou.

·        Místopředseda Komise Z. Novák vysvětlil, že to, zda půjde o nový zákon nebo novelu rozhodne vláda. Na obsahu nové právní normy to však nemá vliv (viz návrh, že i do nového zákona by měla být převzata příslušná ustanovení Listiny).

 

 

 

Zapsali: K. Machotka, J. Řepová

Ověřil : D. Herman